Yunan büyükelçi Mallias’tan Türkiye aykırısı yazı: NATO’da yeri yok

Gerek Atina idaresi gerekse Yunan diplomatlar, Türkiye’ye karşı algı operasyonu yapmaya devam ediyor.

2005-2009 yılları arasında Yunanistan’ın ABD büyükelçisi olan Alexandros Mallias, NATO’nun ikinci büyük ordusu Türkiye’nin askeri ittifak içindeki konumunu sorgulamaya çalıştı.

Türkiye’nin NATO’daki varlığını sorgulamaya kalktı

Mallias, Kathimerini gazetesinde yayınlanan “Türkiye’nin NATO’da yeri var mı?” başlıklı yazısına, “Cumhurbaşkanı Erdoğan NATO’da ne yapacak? Egemenlik yahut Yunan adalarının tahkimat “sorununu” mu gündeme getirecek? Endişelenmeli miyiz?” biçimindeki tabirlerle başladı.

Türkiye hakkında NATO içinde tartışma başlaması istikametindeki “umudunu” tabir eden Mallias, Ankara’ya yönelik temelsiz ithamlarda bulundu.

Yunan elçinin karalama kampanyası

Yunan diplomat, gittiği noktalara huzur ve barış götüren Türkiye’yi “Kıbrıs, Libya ve Suriye’de işgalci” üzere göstermeye çalışarak, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nün birinci unsurunun ihlal edildiği biçiminde bir argüman ortaya attı.

İthamlarını sürdüren Mallias, Türkiye’nin “Irak, Libya, Kafkaslar (Dağlık Karabağ), Kıbrıs ve Yunanistan ile ilgili BM kararlarını sistematik olarak ihlal ettiğini” savundu.

“NATO’daki pozisyonlarıyla ilgili tartışma başlasın”

Alexandros Mallias’ın, Ege’deki adaları memleketler arası hukuka alışılmamış olarak silahlandıran ülkesinin tavrını örtbas ettiği görüldü.

Mallias, algı oluşturmaya dönük yazısındaki tabirlerini, “O halde, Türkiye’nin NATO’daki pozisyonuyla ilgili tartışma başlasın.” diyerek tamamladı.


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.