Wagner lideri Prigojin: Rusya’da 1917’dekine benzer bir devrim olabilir

Rusya-Ukrayna savaşında Rusya saflarında savaşan Rus paralı asker grubu Wagner’in kurucusu ve lideri Yevgeniy Prigojin, Rusya’daki ‘elitlerin savaş konusunu ciddiye almaması halinde Rusya’da devrim olabileceğini’ iddia etti.

Reuters’ın haberine göre, Rusya’da ‘kargaşa tehlikesi’ olduğunu söyleyen Prigojin, ‘Batı’nın savaştan yorulacağı ve Çin’in bir barış anlaşması için arabuluculuk yapacağı yönünde iyimser bir görüşün olduğunu, fakat kendisinin bu yoruma hiç inanmadığını’ söyledi.

‘EN OLASI GÖRÜNEN SENARYO RUSYA İÇİN İYİ OLMAYACAK’

Söz konusu ‘iyimser görüşler’in aksine Ukrayna’nın Rusya’yı Kırım’ı yasa dışı bir şekilde ilhak ettiği 2014 yılından önceki sınırlarına geri döndürmeyi amaçlayan bir karşı saldırı hazırlığında olduğunu belirten Prigojin, Ukrayna’nın Bahmut’un etrafını sarıp Kırım’a saldırmaya çalışacağını savundu. Prigojin, “En olası görünen bu senaryo Rusya için iyi olmayacaktır; o yüzden şiddetli bir savaşa hazırlanmalıyız” ifadelerini kullandı.

Böyle bir durumda Rusya’yı kaybedeceklerini iddia eden Prigojin, “Sıkı yönetim ilan etmeliyiz” dedi. Prigojin, “Eğer sıradan Ruslar çocuklarını çinko tabutlarda geri almaya devam ederken elitlerin çocukları güneşte kalçalarını sallarsa Rusya iç savaş başlatan 1917 devrimlerine benzer bir kargaşa ile karşı karşıya kalır” dedi.

‘BU BÖLÜNME BİR DEVRİMLE BİTEBİLİR’

“Bu bölünme, 1917 yılındaki gibi bir devrimle bitebilir” ifadelerini kullanan Prigojin, “Önce askerler ayaklanır, sonra sevdikleri ayaklanır. Öldürülenlerin halihazırda on binlerce yakını var. Muhtemelen yüz binlerce daha olacak. Bunu önleyemeyiz” dedi. Rusya Savunma Bakanlığı ise Prigojin’in bu açıklamalarına ilişkin soruları yanıtsız bıraktı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir