Uzman öğretmenlik imtihanı ve başöğretmenlik imtihanı tarihi ne vakit?

Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer Uzman öğretmenlik imtihanı ve Başöğretmenlik imtihan tarihlerini açıkladı. Uzman öğretmenlik ile başöğretmenlik programı başvurusu 1 Haziran – 10 Haziran tarihlerinde yapılacak. Eğitimlerini tamamlayanların uzman öğretmen ve başöğretmen olabilmeleri için girecekleri imtihan 19 Kasım’da yapılacak.

Ulusal Eğitim Bakanlığı ile Yıldız Teknik Üniversitesi ortasında Mesleksel ve Teknik Eğitim İş Birliği Protokolü imza programı düzenlendi. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde düzenlenen merasime Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz katıldı.  YTÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz ve Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer merasimde konuşma yaptı. Bakan ve rektörün konuşmalarının akabinde protokol imzalandı. İmzalanan protokol kapsamında Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü’nde, Maçka Tekniki ve Mesleksel Anadolu Lisesi’ne ilişkin ‘Kuluçka Merkezi’ açılacak.

UZMAN ÖĞRETMENLİK VE BAŞÖĞRETMENLİK İMTİHAN TAKVİMİ

UZMAN ÖĞRETMENLİK İMTİHANI NE VAKİT?

Takvime nazaran eğitim programının müracaatları 01-10 Haziran 2022 tarihleri ortasında alınacak olup uzman öğretmenlik eğitimleri 18 Temmuz-05 Eylül 2022, başöğretmenlik eğitimleri ise 18 Temmuz-19 Eylül 2022 tarihleri ortasında gerçekleştirilecek.

19 Kasım 2022’de yapılacak yazılı imtihan müracaatları 26 Eylül-03 Ekim 2022 tarihleri ortasında alınacak ve imtihan sonuçları 12 Aralık 2022 tarihinde duyurulacak.

Sertifika almaya hak kazanan öğretmenlerin sertifikaları, 4 Ocak 2023 tarihinde düzenlenecek ve uzman ya da başöğretmen unvanı alan öğretmenler, 15 Ocak 2023 tarihinde kelam konusu unvanlar için öngörülen eğitim öğretim tazminatından yararlanabilecek.

“MESLEKİ LİSELERİNE OLAN ALGIYI KALDIRMAK İÇİN YTÜ İLE ADIM ATIYORUZ”

Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer “Bakanlık olarak, öncelik verdiğimiz, güçlendirmek istediğimiz en kıymetli alanlardan bir tanesi mesleksel ve tekniki eğitim. Katsayı uygulamasıyla mesleksel eğitim mezunlarının yükseköğretime erişimin engellenmesi, birebir vakitte imam hatip mezunlarının erişiminin engellemesi. Hem din öğretiminde hem de mesleksel eğitimde bu ülke önemli bedeller ödedi. Meslek liseleri hiçbir yere yerleşemeyen, zarurî bir okul cinsine dönüşmüştü. Bu algıyı değiştirmek için ikinci bir atılım yaptık. Ülkemizin en güçlü kurumlarıyla seçkin diye tanımlayacağımız çok güçlü meslek liseleri kurmaya başladık. 28 Şubat sürecinin fay çizgisi üzere kırmış olduğu o mesleksel eğitime bakış büsbütün değişmiş oldu. Bugün de bu algıyı değiştirmek ile ilgili adımı Yıldız Teknik Üniversitesi ile birlikte atıyoruz. Maçka Tekniki ve Mesleksel Anadolu Lisesi’nin birlikte eğitim öğretim sürecini yöneteceğiz” dedi.

Bakan Özer “2018 yılında 3 bin 500 tane meslek lisemizde döner sermaye kapsamında elde edilen gelir 250 milyon TL civarındaydı. 2021 yılında 1 milyar 162 milyon lira ile kapattık. 2022 yılındaki amacımız 1.5 milyarlık üretim kapasitesine ulaşabilmek. Şu anda 4 ayda elde edilen gelir 2021’in 4 ayına nazaran yüzde 225 arttı. 2021 yılında öğrencilerimize 52 milyon lira döner sermayeden hisse dağıttık. Öğretmenler 112 milyon lira hisse aldı. Şayet meslek liselerinin üretim kapasitesi olmasaydı maskelere, dezenfektanlara, yüz kollayıcı siperliklere, teneffüs aygıtına erişim bu kadar kolay olmazdı ve Türkiye bu süreci bu kadar kolay atlatamazdı” diye konuştu.

İMTİHAN TAKVİMİNİ AÇIKLADI 

Bakan Özer “60 yıllık bir hasret olan Öğretmenlik Meslek Kanunu 14 Şubat 2022 tarihi itibariyle yayınlanarak yürürlüğe girdi. Son 20 yılda eğitimde yaşanan devasa dönüşüm, öğretmene mahsus bir kanun hasretinin gerçekleşmesiyle taçlandırılmış oldu. İlgili yönetmelik yayınlandı ve şu an itibariyle de o yönetmelik ile ilgili eğitim programı ve imtihan tarihi ile ilgili takvimi de bakanlığımızın web sitesinden paylaştık. 500 binin üzerinde öğretmeni ilgilendiren, uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik ile ilgili eğitim programının müracaatları 1-10 Haziran tarihlerinde, uzman öğretmenlik eğitimleri 18 Temmuz-5 Eylül ortasında yapılacak. Başöğretmenlik eğitimleri de 18 Temmuz-19 Eylül tarihleri ortasında olacak” dedi.   (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.