Türk Telekom’dan 5G’de yenilikçi atak

Türkiye’de dijital dönüşümün öncülerinden biri olan Türk Telekom, geleceği, 5G ve yeni kuşak teknolojilerle şekillendirmek üzere çalışmalarını sürdürüyor. Yapılan açıklamaya nazaran şirket, dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Net Insight iş birliği ile hayata geçirdiği ‘Zaman Senkronizasyonu İletimi Çözümü’nü dünyada birinci sefer şebekesinde uygulayan operatör oldu. Türk Telekom ve Net Insight’ın geliştirdiği bu patentli teknoloji tahlili, şebeke teknolojilerinde stratejik üstünlük sağlayacak.

Edirne’den Hakkari’ye uçtan uça asgarî sapma

Yapılan açıklamaya nazaran, şirketin 5G için dünyadaki tüm taşınabilir operatörlerin gereksinim duyduğu GPS’den bağımsız stabil senkronizasyon servisini sunma maksadıyla başlattığı çalışmaların test süreci muvaffakiyetle tamamlandı. Türkiye’de 20 noktada kurulumları gerçekleştiren şirket, vakit doğruluğu yüksek, merkezi bir senkronizasyon şebekesine sahip olurken, 5G baz istasyonlarına da senkronizasyon servisi sunabilecek. 5G için en yüksek vakit sapma kıymeti 1500 nano saniyeyken, şirketin canlı şebekesinden elde edilen birinci bilgilere nazaran, bu kıymet Türkiye’nin iki farklı bölgesinde 5 ile 45 nanosaniye ortasında ölçüldü. Böylelikle, bu pahalar hassas senkronizasyon bilgisinin şebeke donanımlarından bağımsız olarak Edirne’den Hakkari’ye kadar uçtan uca en az sapma ile taşınabileceğini ortaya koydu.

“Verimliliği artıracak ve kaynak tasarrufu sağlayacak bir çözüm”

Konu hakkında değerlendirmede bulunan Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, “Türk mühendislerinin patentlerinden yararlanarak Net Insight ile birlikte geliştirilen, 5G ve ötesi teknolojiler için kritik kıymete sahip yeni kuşak senkronizasyon tahlilini canlı ağda uygulayan birinci operatör olduk. Taşınabilir operatörler ve kritik vakit senkronizasyonu ihtiyacı olan tüm bölümlerde maliyetleri düşürecek, servis sürekliliğini artıracak bu yenilikçi tahlil için global pazarda değerli bir potansiyel görüyoruz. 5G’nin senkronizasyon muhtaçlığı için gereken 1500 nano saniye sertliğin çok altında bir kıymete sahip olan eserimizle, senkronizasyon için gerekli tüm gereksinimleri karşılayabiliyoruz. Dünyadaki operatörler ve standardizasyon kuruluşları için uydu bağımsız tahliller geliştirmekten gurur duyuyoruz. Bu proje kapsamında, Türk mühendislerin geliştirme kadrosunda olmasını önemsiyor ve iş birliği kapsamını genişleterek yerli üretim fırsatını da yakalamayı hedefliyoruz. Mühendislerimizin büyük muvaffakiyetini tekrar tüm dünyaya göstererek, ülkemizi milletlerarası arenada da en uygun halde temsil etmeyi hedefliyoruz” dedi.

Net Insight CEO’su Crister Fritzson ise, Türk Telekom ile taşınabilir operatör ağlarına uyarlanacak teknolojiler geliştirme konusunda uzun ve yararlı bir iş birliğine imza attıklarını lisana getirerek, “Net Insight ve Türk Telekom’un 5G ağları ve vakit senkronizasyonu alanında güçlü ve eşsiz bir yetkinlik ve tecrübeye sahip olduğunu belirtmek isterim. Dünyada birinci sefer Türk Telekom şebekesinde çalıştırılan bu tahlilin 5G’de çığır açacağına, global ölçekte büyük ve kıymetli bir pazar potansiyeline sahip olacağına inanıyoruz” diye konuştu.

5G ve sonrası teknolojiler için kıymetli bir adım

GPS/GNSS uydularına bağımlılığı bulunmayan yeni jenerasyon vakit senkronizasyonu tahlili, mevcut şebeke ekipmanlarının değiştirilmesine yahut güncellenmesine gerek kalmadan, faz ve vakit senkronizasyonunun şebeke üzerinden iletimi için eşsiz avantajlar sunuyor. Bu teknoloji ile 5G’ye geçen operatörlerin en büyük gereksinimlerinden biri olan GPS/GNSS uydularının sinyal kesintilerine ve servis kayıplarına kökten tahlil üretilirken, global standardizasyon çalışmalarına 2025 yılında başlanılması planlanan 6G teknolojilerinin de senkronizasyon muhtaçlığı karşılanabilecek. Türk Telekom ve Net Insight’ın 5G vakit ve frekans senkronizasyonu alanında geliştirdiği bu patentli teknoloji, ürünleştirilip Türkiye dahil tüm dünyaya pazarlanarak, bilhassa telekomünikasyon, güç, finans üzere kesimler için tahlil sağlayacak.

KAYNAK: İHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.