Tuna Kaya “Altın 3 Bin TL’yi Görecek” Dedi Tarih Verdi! Tepe Tarihini Duyunca Altınlarınıza Sıkı Sıkı Sarılacaksınız

Altında yaşanan hareketlilik yatırımcıyı da panik yaptırdı. Elindeki altını pahalandırmak isteyen yatırımcı uygun al-sat tarihi araştırmaya başladı. Piyasa uzmanları altın için Temmuz ayına dikkat çekerken, gümüş içinde yükselecek açıklamalarında bulundu. Pekala altın ne kadar yükselecek? Elinde altın olanlar ne yapmalı? İşte Piyasa Uzmanı Tuna Kaya’dan altına ait “Kaçınılmaz son” yorumu.

“GRAM ALTIN 1400 TL DÜZEYLERİNE ÇIKACAK”

Amerika Merkez Bankası’nın (FED) faiz artırma kararlarını kıymetlendiren Piyasa Uzman Tuna Kaya, FED’in faiz adımları sonucunda gram altının 1400 düzeylerine çıkacağını gümüşün ise sene sonunda 14 TL’yi bulacağını söyledi. Yatırımcılara sabırlı olun ihtarında bulunan Kaya şunları kaydetti:

“FED Mayıs ayı başında faiz artırımına gidecek. Bu da ABD doların endeksinin yükselmesiyle altını düşürdü. Çin’den altın talebi düştü. ABD dolarına talep arttı. ABD altını baskılayıp doların kıymetlenmesini istiyor. ABD emtiaları baskılıyor. ABD dolar endeksinin düşmesini bekliyorum. Bu da altın ve gümüşe yarayacak. Gram altın yatay hareketini sürdürüyor. 900’lü bölgeler alım fırsatıdır. Gram altın için beklentim 1400-1450 lira düzeyleridir. Bu yıl sonu iddiamdır. Gümüşte ise yıl sonu için 14 lira olabilir. Yani kaçınılmaz son altın ve gümüş yükselecek. Yatırımcılar sabırlı olmalı. Sabrın sonu selamettir”

“ALTINLARINIZA SIKI SIKI SARILIN”

Ons altın hakkında önemli kestirimlerde bulunan Kaya, yatırımcılara altının yatırım araçları ortasında bulundurmasını önerdi. “Altınımıza sıkı sıkı sarılalım” diyen Kaya, “Ons altın tarafında 2022 yılı, 2200-2400 düzeylerinde kapanabilir. Yeniden 2023 yılında ise ons tarafı 3 bin doları görebilir. Altında değerli bir kırılmanın eşiğine geldik. Global riskler, enflasyon durumu. Altın, enflasyondan korunma manasında büyük ehemmiyet taşıyor. Bunun yanında dolar/TL’deki gelişmeler gram altını 2 bin liralara getirebilir. 2023 yılında ise 3 bin lirayı görebiliriz” tabirlerini kullandı.

PİYASALARDA SON DURUM NE? ALTIN VE DOLAR NE KADAR OLDU?

Dolar 14 TL bandını kırarak süratli bir yükseliş trendine girdi. 14 Mayıs Cumartesi gününe 15,48 TL düzeylerinde giren dolar, evvelki günü 15,47 ile kapatmıştı. Gram altın ise 15 Mayıs Cumartesi gününe 901 lira ile giriş yaparken 899 TL ile evvelki günü kapattı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.