Trafik sigortasının yol haritası Ekim’de açıklanacak

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Lideri Mehmet Akif Eroğlu, kesimin kronik sıkıntılarına ait çalışmalara başladıklarını belirterek, “Sorunlara yapısal tahliller geliştirmek için kesim paydaşlarının da içinde yer aldığı çalışma kümeleri oluşturduk. Emelimiz hareket planı oluşturarak süratli ve kapsamlı formda aksiyon almak” diye konuştu.

SEDDK idaresi, yeni bağlantı stratejisi kapsamında birinci sefer basın mensuplarıyla bir ortaya geldi. Sigortacılık ve Özel Emeklilik bölümlerinin ülke ekonomisindeki kıymetinin altı çizilirken, sürdürülebilir büyüme vurgusu yapıldı.

Başkan Mehmet Akif Eroğlu, ikinci lider Davut Menteş, konsey üyeleri Fatih Küçükcan, Mahmut Güngör, Doç.Dr. Yusuf Dinç ile birlikte lider yardımcıları ve daire liderleri basın mensuplarıyla buluştu. Yeni idare, dalların sağlıklı işleyişi, gelişimi ve iktisada katkısı için yapısal tahlillerden, ortak akılla geliştirilen iş birliklerine kadar birçok başlıkta yeni vizyon ve misyonlarını anlattı.

Eroğlu, şimdi 2’nci yılını geride bırakan kurumun başta pandemi olmak üzere yaşanan tüm zorluklara karşın geride kalan müddette en öncelikli sorumluluğu olan kamu faydasını gözeterek kesimin sağlıklı gelişimi için birçok kıymetli düzenlemeye imza attığını ve denetleme vazifesini de muvaffakiyetle yerine getirdiğinin altını çizdi.

‘SAHADA VE PROAKTİF OLACAĞIZ’

Kurumun kurucu grubuna teşekkür eden Eroğlu, şunları söyledi: “Kurumumuz kısa müddette bölümün tüm paydaşların referans noktası olmayı başardı. Her geçen gün güçlenen takımımızla kesimin sağlıklı bir halde gelişimi için ortak akıl ve istişare ile tüm paydaşları yakından dinleyerek değerli işlere imza atacağımıza inanıyoruz. Şeffaf bir idare biçimini benimsediğimiz yeni devrimizde her alanda sahada ve proaktif olacağız.

Attığımız adımları ve bölümlerimizle ilgili bilgileri toplumsal medya hesaplarımızdan duyurarak güçlü bir irtibat siyaseti izleyeceğiz. Meselelere yapısal tahliller geliştirmek için kesim paydaşlarının da içinde yer aldığı çalışma kümeleri oluşturduk. Hedefimiz hareket planı oluşturarak süratli ve kapsamlı formda aksiyon almak.”

‘TRAFİK SİGORTASINA YAPISAL TAHLİLLER GETİRECEĞİZ’

25 milyon araç sahibini yakından ilgilendiren mecburî trafik sigortası ile ilgili kamuoyuna birçok haberin yansıdığının altını çizen Eroğlu, “Trafik sigortası bugün dünya genelindeki çabucak hemen tüm ülkelerde branşın özelliği gereği sıkıntılı bir alan. Ancak bizim ülkemizde bu durum biraz daha fazla kamuoyunda yer alıyor. Biliyoruz ki yapısal tahliller getirmeden primi tarifeyi konuşmaya devam ederiz. Bu nedenle bilhassa vurgulamak isterim ki, sigorta bölümünün regülatörü olarak trafik sigortasında kalıcı tahliller geliştirerek tüm paydaşlar için sürdürülebilir bir branş olmasını istiyoruz. Bu kapsamda hazırladığımız yol haritamızı Ekim ayında kamuoyu ile paylaşacağız” dedi.

Eroğlu, 2023-2025 periyodunu kapsayan Orta Vadeli Programın (OVP) Resmi Gazete’de hafta sonu yayımlanarak kamuoyu ile paylaşıldığını hatırlatarak, “Son yıllarda devletimiz sigorta ve BES’in değerini vurgulayarak tüm iktisat programlarında yer veriyor. Bu durum başta biz olmak üzere dalın tüm paydaşlarına kıymetli misyonlar yüklerken, dalın gelişimi açısından da dikkat cazip bir sonuç olduğunun altını bilhassa çizmek isterim.

Bu kapsamda SEDDK olarak yeşil dönüşüm başlığı da dahil olmak üzere OVP’de yer alan unsurlarla ilgili çalışmaya başladık. Buna ek olarak iklim değişikliğinden olumsuz etkilenen alanlardan biri olan tarımda sigortanın geliştirilmesi gündemimiz ortasında.” diye konuştu.

‘FİNANSAL İSTİKRAR İÇİN BES OLMAZSA OLMAZ’

OVP içinde finansal istikrara değerli bir alan ayrıldığına dikkati çeken Eroğlu, bu mevzuda da BES ve OKS yanında sigortacılığın tabana yayılması için eser çeşitliğinin artırılması ve Mecburî Afet Sigortası’nın hayat bulması ismine değerli tabirlerin yer aldığının altını çizdi.

Eroğlu, iştirak sigortacılığının kurumun değer verdiği bir öteki alan olduğuna da değinerek, şöyle konuştu: “Bu kapsamda ülkemizde sigortalılık oranının ve iştirakçi sayısının kâfi seviyeye ulaşması, sigortacılık ve özel emeklilik kesiminin derinleşmesi ve tabana yayılması hedefiyle kişisel sigorta ve özel emeklilik branşlarında eser çeşitliliğinin artmasını destekleyen uygulamaları geliştirmek için şirketlerimizle çalışıyoruz.

Aynı biçimde OVP içinde yer alan ve artık hayatımızın kıymetli bir gerçeği haline gelen doğal afetlerden kaynaklanabilecek mağduriyetlere karşı vatandaşları korumak ve kamu yükünü hafifletmek için bütüncül bir afet sigortası eseri olarak tasarlanan Mecburî Afet Sigortasının konut sahiplerine sunulması istikametinde DASK bünyesinde çalışmalar da sürüyor. OVP’de vurgulanan çerçevede tüm hususlara yönelik kasım ayında yeni gelişim alanlarının işaret edildiği ‘Vizyon Belgemizi’ paylaşacağız.

Şu anda kuruluş sürecinde olan 2 yeni iştirak şirketimiz var. Bu alanda da güçlenerek, kapsayıcılığı arttıracak düzenlemeler yaparak, sigorta dışında kalan vatandaşları kesime çekmeyi ve derinliği artırmayı hedefliyoruz.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.