Telegram’ın Almanya ile data paylaştığı argüman ediliyor

Akıllı telefonlar ve bilgisayarlar için platformlar ortası bir iletileşme uygulaması olan Telegram, birkaç ay evvel Google Play mağazasında 1 milyar indirme sayısını aşarak yeni bir rekor kırmıştı.

iOS, Windows, macOS ve Linux işletim sistemli ferdî bilgisayarlarda da kullanılmasıyla birlikte daha fazla kullanıcıya erişen Rusya merkezli uygulama hakkında yeni bir tez ortaya atıldı.

Verileri Almanya ile paylaşıyor argümanı var

Daha evvel devletlere rastgele bir data sunmadığını açıklayan Telegram’ın bazı kullanıcı datalarını Alman yetkililere sunduğu argüman edildi. Kelam konusu dataların terörizm ve çocuk istismarı hatalarına karışan şüphelilere ilişkin olduğu belirtildi.

Aslına bakacak olursak, terör cürümlerine karışmış bireylerin bilgilerini hükümetlerle paylaşmak daha evvel görmediğimiz bir şey değil. Farklı iletileşme uygulamaları da bu şahısların bilgilerini çeşitli hükümetlerle paylaşabiliyor.

Ancak Telegram takımı, bu hususta epeyce katı olduğundan, ülkelerin bu husustaki yaptırımlarından kaçmak için merkezini farklı ülkelere taşımıştı.

Telegram’ın mevcut merkezi Dubai olarak görülse de şirketin sunucuları Londra, Singapur ve San Francisco üzere çeşitli kentlerde ve bölgelerde yer alıyor.

Öte yandan şirket, dataları Alman hükümetiyle paylaştığı hakkında çıkan argümanlara şimdi bir karşılık vermedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.