Tarım Kredi Kooperatifi marketlerinde hayal kırıklığı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatının akabinde indirimin başlayacağı Tarım Kredi Kooperatifi marketlerinde sabahın birinci saatlerde sıraya giren vatandaşlar umduklarını bulamadı.

Evren DEMİRDAŞ

Müslüm EVCİ

Orhan BOZKURT

Özgür CEBE

Tarım Kredi Kooperatifi marketlerinde yüzde 30-40 indirim bugün prestijiyle başladı. Marketlere akın eden yüz binlerce dar gelirli kuyruğa girdi, reyonlarda izdiham yaşandı.

AKP’nin en çok oy aldığı vilayetlerin başında gelen Konya’da da SÖZCÜ muhabiri Selçuklu ilçesinde bulunan Tarım Kredi Kooperatifi mağazasına giderek vatandaşlarla görüştü. Büyük bir indirim beklentisiyle mağazaya gelen vatandaşlar, umdukları indirimi bulamadıklarından şikayet etti:

– Rastgele bir indirim görmüyorum. Bakmadığım eser kalmadı, hepsinin fiyatları birebir duruyor. Tahminen pirinç ve mercimek üzere eserlerde biraz indirim olabilir.

– Yumurta ve meyve reyonlarına baktım, indirim göremiyorum. Daha gezeceğim.

– Olağanda markette 110 lira olan kaşar peyniri burada 75 lira. Söylendiği üzere hakikaten güzel. Şu anda yeni geldim öbür eserlere şimdi bakamadım. Yoğurtta hesaplı. 2 kiloluk yoğurt 27 lira, olağanda bu 30-35 lira. Şu an için iki eser aldım, uygun. Lakin başka eserlere bakmadığım için bir şey söylemiyorum.

– Soğan, patates yok. Karpuz yeterli. Kimi eserler yok.

SÖZCÜ MUHABİRİNE ENGEL

Öte yandan SÖZCÜ muhabirinin mağaza önünde vatandaşlarla röportaj yaptığı esnada Tarım Kredi Kooperatifi çalışanı çekim yapılmasını engelledi. İşçi, “Genel müdürlükten müsaade alıyorsunuz. Müsaade aldıktan sonra aldığınız müsaadesi bize veriyorsunuz ve sonrasında meşakkat yok. Durum vaziyet bu, size daha evvel de söyledim” sözlerini kullandı.

Tarım Kredi Kooperatifi marketlerinde bugünden geçerli olmak üzere temel tüketim unsuru besin eserlerindeki 30 kalemde indirime gidileceği açıklanmasına karşın fiyatlar etiketlere yansıtılmadı.

Fiyatı düşen eserler ise marketin Diyarbakır’daki üç şubesinde de bulunamadı. Yağ, şeker ve pirinç fiyatlarında indirim uygulandığı, lakin bunun da muhtaçlığı karşılayacak ölçüde olmayışı çok sayıda vatandaşın marketten eli boş dönmesine neden oldu.

ŞEKER VE PİRİNÇ REYONLARI BOŞ

146.90 liradan satışa çıkarılan 5 litrelik ayçiçeği yağı ile 2 kiloluk poşetlerdeki toz şeker ve 5 kiloluk pirinç torbalarının bulunduğu reyonların boş olduğu görüldü.

Bu eserlerin kâfi ölçüde marketlere dağıtımı yapılmadığı için raflara ulaştığı andan itibaren tükendiği gözlendi. Yüklü olarak sıvı yağ, şeker ve pirinç almak için kooperatifin Diyarbakır’daki üç şubesine akın eden vatandaşlar eser bulamayınca geri kalan eserlerde de beklenen indirimi göremeyince çaresiz eli boş konutuna döndü.

BEŞ KİLO UN 52.50 TL

Makarna’nın 4,5 lira, 5 kiloluk un fiyatının ise 52.50 kuruştan satışa çıkarılması tüketiciyi şad etmedi. Pirinç ve unun bile yalnızca bir çeşidinde indirim uygulanırken, 4 farklı pirinç çeşidinde fiyatların mahallî ve zincir market fiyatlarıyla neredeyse birebir olduğu görüldü.

Raf ömrü kısa tutulan Osmancık pirincinde yalnızca indirim yapılırken, bunun da raflarda olmadığı görüldü. Raflarda yerini alan birçok eserin ise indirimsiz olduğu gözlendi. Market çalışanları ise etiketlerin değişeceğini, mevcut etiketlerin eski fiyatlar olduğunu söylemekle yetindi.

“YÜZDE 9 CİVARINDA”

Erzurum’daki Tarım Kredi Kooperatifi marketlerine indirim umuduyla giden yurttaşlar yalnızca fiyat etiketlerine bakınmakla yetindi.  Yurttaşlar, “Yalnızca Ayçiçek yağının fiyatı düşmüş o da markası bile muhakkak olmayan bir eser ve indirimde yüzde 9 civarında” dedi. Makarna, bulgur üzere temel besin unsurlarında ise açıklandığı üzere yüzde 30’luk bir indirimin olmadığını belirttiler.

VATANDAŞ FİYATLARDAN ŞAD KALMADI

Elazığ’daki şubelere giderek uzun kuyruk oluşturan vatandaşlar umduğunu bulamadı. Girdikleri Tarım Kredi Marketinde istedikleri indirimi bulamayan vatandaşlar dışarı da yağ fiyatlarının 147 lira olduğunu burada ise 146 lira olduğunu tabir etti. Kimi vatandaşlar ise fiyatların uygun olduğunu lisana getirdi.

“130 LİRA OLACAK DEDİLER 146 LİRAYA ALDIK”

Markette yoğunluk olduğunu ama fiyatların tıpkı olduğunu belirten Fatih Sertkaya, “Ben iki tane yağ aldım. Fiyatı da 130 lira falan olacak dediler ancak olmamış, 146 liraya aldık. Nasıl olsa yükselecek diye iki tane yağ aldım, meskende kalsın dedim. Cumhurbaşkanımızın vermiş olduğu karar pek hoş. İnşallah en kısa vakit da fiyatlar düşer daha yeterli olur” dedi.

“UCUZLUK YOK”

Ucuzluk olduğu için geldiklerini aktaran Yalçın Pekmezci, “Maalesef Cumhurbaşkanımızın açıkladığı sayılarda ucuzluk yok. 5-10 lira ortasında indirimler var. O indirimlerde milleti çok şad etmez. Fiyatlar şayet düşerse bunun süreksiz olmaması lazım. Devamlı olursa çok daha uygun olur. Ben bugün burada pirinç, mercimek ve yap aldım. Değerli olduğu için öteki bir şey alamadım” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.