Taban fiyat trafiği hızlandı

Asgari fiyatta artışın gündeme gelmesi üzerine Taban Fiyat Tespit Komitesi’nin tarafları olan personel, patron ve hükûmet temsilcileri ortasında görüşmeler ağırlaşırken Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim’in birinci kabine toplantısında taban fiyat konusunda bir sunum yapması bekleniyor.

Asgari Fiyat Tespit Komitesi’nde patronları temsil eden Türkiye Patron Sendikaları Konfederasyonunun (TİSK) İdare Şurası Lideri Özgür Burak Akkol, dün gerçekleştirdiği temaslar kapsamında birinci olarak Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim’i ziyaret etti.

Bu ziyaretin akabinde Kurulda personel bölümünü temsil eden TÜRK-İŞ’e geçen Akkol, Genel Lider Atalay ile minimum fiyat başta olmak üzere çalışma hayatının gündemindeki hususları görüştü. Atalay ve Akkol, karşılıklı olarak taban fiyat konusundaki görüş, tavır ve hassasiyetlerini lisana getirdi.

İşçi ve patron temsilcileriyle görüşen Bakan Alim’in hafta başı yapılması öngörülen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nda minimum fiyatla ilgili bir sunum yapması ve bu doğrultuda gelecek hafta minimum fiyat konusunda gelişmeler yaşanması bekleniyor.

KOMİSYONUN TOPLANMASI GEREKİYOR

Asgari fiyat, bir kişinin çalıştırılabileceği en düşük fiyatı söz ediyor. 2015 yılına kadar altı aylık dilimler formunda belirlenen minimum fiyatta, 2016 yılındaki değişiklikle yılın tamamında geçerli olan tek bir sayıya geçildi.

Yasaya nazaran, minimum fiyatta yapılacak artış için personel, patron ve hükûmetten 5’er temsilciden oluşan Taban Fiyat Tespit Kurulu’nun toplanması gerekiyor.

Mevzuat gereği Komitenin aldığı artırım kararı, Resmi Gazete’de yayımlandığı tarihi takip eden ayın başında uygulamaya giriyor.

MEVCUT MİNİMUM FİYAT NET 4 BİN 253 LİRA 

2021’de brüt 3 bin 577 lira, net 2 bin 825 lira olarak uygulanan minimum fiyat yüzde 50’lik artışla 2022 yılı için brüt 5 bin 4 lira, net 4 bin 253 lira olarak belirlenmişti.

Asgari fiyatın patrona toplam maliyeti, bir personel için 5 bin 879 lira 70 kuruş seviyesinde. Bunun 5 bin 4 lirasını brüt minimum fiyat, 775 lira 62 kuruşunu toplumsal güvenlik primi, 100 lira 8 kuruşunu ise patron işsizlik sigorta fonu kalemi oluşturuyor.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.