T-Mobile ve SpaceX’ten büyük ortaklık: Artık telefonların çekmeyeceği yer kalmayacak!

TechCrunch’ın haberine göre T-Mobile ve SpaceX, cep telefonlarına uydu bağlantısı özelliği getirecek yeni bir hizmet üzerinde çalışıyor. Bununla ilgili iki şirketin de ABD’nin bazı bölgelerinde neredeyse tam kapsama alanı sağlamak için ortaklık kurduğu söyleniyor. Söylentiye göre Starlink uyduları ve T-Mobile’ın orta bant 5G bağlantısından yararlanarak yeni bir ağ oluşturulacak.

UZAY TABANLI BAĞLANTI HİZMETLERİ İÇİN YENİ ADIM

Birçok şirket cep telefonlarına en iyi şekilde veri sağlamanın yollarına arıyor. SpaceX ve T-Mobile arasında yapılacak olan bu ortaklık ile telefonların çekmediği yerlerde bile bağlantının en verimli şekilde gerçekleşmesi sağlanacak.

SpaceX bugüne kadar yaklaşık 4.000 Starlink uydusu fırlatarak dünyanın etrafında büyük bir ağ haritası oluşturdu. Bununla birlikte kısa bir süre önce, Starlink kapasitesini dört katına çıkardığını iddia ettiği V2 Mini uydularını fırlattı.

CNBC’nin haberine göre SpaceX günde altı uydu ve her gün binlerce kullanıcı terminalini üretiyor. Bir milyondan fazla Starlink kullanıcısı bulunan SpaceX’in uydu bağlantısı özelliğini telefonlara getirme isteği sadece bir hayal gibi görünmüyor.

İNTERNET ERİŞİMİNDE DEVRİM

SpaceX ve diğer şirketlerin cep telefonlarına uydu / hücresiz veri bağlantı hizmeti getirmek için kurdukları ortaklık, iddialı bir girişim olmakla birlikte insanların internete erişiminde devrim yaratabilir. V2 Mini uydularının fırlatılması ve kullanıcı terminallerinin üretilmesi, her iki şirketin de bu hizmeti halka sunma konusundaki kararlılığına dair bir kanıt olarak görülüyor. 

SpaceX, ayrıca Starlink’i daha erişilebilir yapmanın yolları üzerinde çalışıyor. Şirket, kısa bir süre önce, geniş bant altyapısı olmayan bölgelerde ücretsiz internet erişimi sağlayan bir “Hiç Yoktan Daha İyi” programı planladığını duyurdu. Bu sayede kırsal ve uzak bölgelerde yaşayan insanlar yüksek ücretler ödemek ya da pahalı donanımları kurmak için aylarca beklemek zorunda kalmadan yüksek hızlı internet hizmetlerinden faydalanabilecekler.

Son olarak SpaceX, yeniden kullanılabilir roket programı gibi girişimlerle uzay araştırmalarını erişilebilir kılma misyonunu sürdürüyor. Elon Musk ve T-Mobile’ın bu girişimi dünyanın en uç noktalarında bile bağlantının verimli bir şekilde kurulmasını sağlayacak.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir