Son dakika | İbrahim Kalın Brüksel’deki müzakerelerle ilgili açıklama yapıyor

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İsveç ve Finlandiya’ya NATO vetosu ile ilgili Belçika’da açıklamalarda bulundu.

Kalın’ın açıklamalarından satır başları şu halde:

“Terör örgütlerinin iki ülkedeki faaliyetleri sona ermeli. Lakin ve lakin NATO’nun kurallarının büsbütün uyulmasıyla ilgili oldu.

İttifaka üye olan tüm ülkeler bu prosedürleri izlediler. Yunanistan’ın Kuzey Makedonya’nın üyelik sürecini isminden ötürü 11 yıl boyunca boykot etmesidir.

Makedonya bunun yüzünden ülkenin ismini değiştirmek zorunda kaldı. Bundan sonra Yunanistan Makedonya’nın üyeliğine “evet” dedi. Hasebiyle ittifaka üye olmak kıymetli bir adım. 200 yıllık süreçte tarafsızlığı desteklemiş İsveç için kıymetli bir adım.

Finlandiya için de değerli bir adım. Türkiye’nin taleplerine dönük yasal düzenlemelerin atılması ismine süreç için olması gerekenlerdir. Bu adımları ne kadar süratli atarlarsa süreç olumlu istikamette ivme kazanır.”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Finlandiya ve İsveç’in NATO başvurusu ve Türkiye’nin telaşlarıyla ilgili müzakerelerin süreceğini, Madrid Tepesinin son tarih olmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, PKK’nın faaliyetleriyle ilgili İsveç’in hemen adım atmasını beklediklerini, İsveçli yetkililerin de bu istikamette sözlerde bulunduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Belçika’daki Türkiye, Finlandiya ve İsveç görüşmesi sonrası yaptığı açıklamada, “PKK ve FETÖ üzere terör örgütleri İsveç ve Finlandiya’daki faaliyetlerini sona erdirmeli” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.