Savunma sanayiine yeni ustalar geliyor: Adaylar tezgah başında

İlk ve ortaöğretimde milyonlarca öğrenci dün karne alırken, yaz boyunca mesleksel eğitim merkezlerinde ustalık evrakı için yüz binlerce aday hünerlerini sergileyecek. Startı 13 Mayıs’ta verilen ve 27 Eylül’de son bulacak eğitim kurslarından birinin adresi de OSTİM OSB meslek eğitim programının elektrik elektronik alanında eşleştirilen Ostim Şehit Alper Güç Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi.

PRATİK İÇİN BİÇİLMİŞ KAFTAN

Haftanın 3 günü ağırlaştırılmış eğitime alınan kursiyeler yapılacak imtihanla birlikte ustalık evraklarına kavuşacak. Kursiyerlerin içlerinde pratiğini geliştirmek isteyen mühendisler de var. Burak Üstündağ (27) Karabük Üniversitesi Mekatronik mühendisliği mezunu. Üstündağ, “Teknolojiye meraklıyım. Bu kurs sayesinde pratiğimi geliştiriyorum. Savunma sanayii alanında ilerlemek istiyorum ancak tam bu kurs sayesinde tam donanımlı olmak istiyorum. Üniversite eğitimimiz de birtakım eksikliğimiz vardı. Bu kurs pratikte benim için biçilmiş kaftan. Hocalarımız alanında uzman ve deneyimli. Buradan edineceğim bilgi ve marifetlerle savunma sanayi alanında tam donanımlı olarak alana çıkacağım. Bu alanda ter dökmek hayalimdi” dedi.

Burak Üstündağ

BELGEMİ ALMAYA GELDİM

Güzel sanatlar fakültesi mezunu Nuh Kılıç ise “Okuldan mezun olduktan sonra iş bulamadım. Beyaz eşya tamircisi oldum ve elektrik elektronik alanı kursta dikkatimi çekti. Sonra savunma sanayine girdim ancak mesleksel alanda dokümanım olmadığı için kursun yolunu tuttum” dedi.

Kursiyelerden Tarık Eray Mencik (22) meslek lisesi endüstriyel otomasyon teknolojileri mektronik mezunu. Mencik, “İş arayışım oldu fakat bulamadım. Askere gittim, geldikten sonra kendi mesleğimle alakası olmayan bir ithalat-ihracat üzerine ticarethanede çalıştım. Burada elektrik elektronik alanında temel bilgileri öğrenerek pratik kazanıyoruz. Ustalık evrakımızı aldıktan sonra da savunma sanayii alanına yönelmek istiyorum” tabirlerini kullandı.

Hayallerimin peşinden koştum

Ramazan Atlıhan (33), Nuh Kılıç (28), ve Çağrıcan Deretarla’nın (34) maksatları ortak. 3 arkadaş Fransız bir savunma sanayine kablolama sistemi üreten bir firmada çalışıyor. Besin teknolojisi mezunu Atlıhan, “Hayalim savunma endüstrinde çalışmaktı. Hem alanımda doküman alabilmek hem de pratik kazanmak için kurs fırsat oldu” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.