Papa: Bir gün istifa edebilirim

Kanser olduğu argümanını reddeden Papa, “Doktorlarım bu hususta bana bir şey söylemedi” diye espri yaptı.

Sağlık sıkıntıları nedeniyle istifa edebileceği tezleri gündeme gelen Papa Francis, söylentilerle ilgili Reuters’a açıklama yaptı.

Yakın vakitte istifa edeceği tezini reddeden Papa, bu ay Afrika ve Kanada’yı ziyaret edeceğini, sonrasında da Moskova ve Kiev’e gitmeyi umduğunu belirtti. Kanser olduğu argümanlarını da reddeden Papa, “Doktorlarım bu hususta bana bir şey söylemedi” diye espri yaptı.

85 yaşındaki Papa Francis, sıhhat durumu kötüleşirse bir gün istifa edebileceğini belirterek “Bilmiyorum. Bunu lakin İlah bilir” dedi.

DİZİNDEN AMELİYAT OLMUŞTU

Bir mühlet evvel dizinden ameliyat olan Papa, evvelki ay birinci kere tekerlekli sandalyeyle kamuoyu önüne çıkmıştı. Sıhhat problemleri nedeniyle Papa Francis’in birtakım programları da iptal edilmişti.

Papa’nın ağustosta yeni papa seçiminde oy hakkına sahip 21 yeni kardinal atayacak olması da istifa argümanlarını güçlendirdi.

Papa Francis, selefi olan 16. Benedikt’in istifa kararı sonrasında 2013’te vazifeye seçilmişti. 5. Celestine ve 16. Benedikt dışında papalar, yüzyıllar boyunca vazifesi ölene kadar sürdürmüştü.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.