Otobüs şoförleri: Benzinlik tabelalarına bakmaktan kaza yapacağız

ANKARA – CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, Ramazan Bayramı öncesinde Turgutlu ilçesindeki otogarı ziyaret ederek esnafla görüştü.

Otobüs biletlerine yapılan zammın ana nedeninin akaryakıt fiyatlarındaki büyük artış olduğunu belirten Başevirgen, “Geçen yıl litresi 7 TL’ye satılan motorin bu yıl 21 TL’nin üzerine çıktı. Bu da özellikle dar gelirli vatandaşların ve öğrencilerin tercih ettiği otobüs bileti fiyatlarını cep yakar hale getirdi. Son 4 ayda bilet fiyatlarına yüzde 30 zam geldi. Peronlar boş, yolcu yok. Vatandaş artık memleketine bile gidemiyor” dedi.

‘ŞUBATTA 450 LİRAYA UÇAKLA GİTTİK, BU AY 500 LİRAYA OTOBÜSLE GİDİYORUZ’

CHP’li Bekir Başevirgen’in otogarda görüştüğü gençler ulaşıma gelen zamlar nedeniyle yaşadıkları sorunları anlattı. İzmir’de öğrenci olduğunu belirten bir genç, “Şubatta Batman’a 450 liraya uçakla gittik, bu ay 500 liraya otobüsle gidiyoruz. Otobüs biletini 200-250 liraya alıyorduk şimdi mümkün değil. Gidişe bir kişi 500 lira veriyoruz ama dönüşte 15 gün sonra bilet parası ne olacak bilmiyoruz. Beş kişilik ailemizle seyahat etsek yol parası asgari ücretten fazla tutuyor” diye konuştu.

‘KİMSE SEYAHAT EDEMİYOR’

Otobüs firması yetkilileri ise Başevirgen’e artan mazot fiyatları ve giderlerin artışı üzerinden dert yandı. Esnaf, “En ucuz bilet 500 lira. Peronlar bomboş. Kimse seyahat edemiyor. 12 yazıhanenin 1 yolcusu var. İnsanlar kendi araçlarına benzin mazot doldurup seyahat edemiyor. O yüzden bizim otobüslerimizin dolu olması lazımdı o bile yok. Geçen yıl mazot 7-8 liraydı. Şimdi 23-24 liraya çıktı. Kiraya faturalara yetişemez olduk. Böyle bir yıl görmedik. Hayatından memnun olduğunu söyleyen yalan söylüyordur. Ben bile ailemi alıp akrabalarımı ziyarete gidemiyorum. Cumhurbaşkanı bizi de kendini de bitirdi. Seçimi bekliyoruz. Sandık geldiğinde cevabımızı vereceğiz” ifadelerini kullandı.

‘YOLDA BENZİNLİK TABELALARINA BAKMAKTAN KAZA YAPACAĞIZ’

Yazıhanesinin boşluğunu ve işlerin durgunluğunu CHP’li Başevirgen’e ironi yaparak anlatan esnaf ise, “İşler harika, bilet yetiştiremiyoruz. 2023’de de uzaya pikniğe gideceğiz zaten. 43 yıldır bu işi yapıyorum. Böyle bir dönem ne duydum ne yaşadım. 13-14 kişi çalışıyorduk, 5-6 kişiye düştük. Daha da düşeceğiz. Bu zamana kadar akaryakıt alırken pompa fiyatını sormazdım. Şimdi ise yolda giderken gözüm benzinlik tabelalarında. Tabelalara bakmaktan neredeyse kaza yapacak hale geldim. Sadece mazot değil her şey pahalandı. Ege gibi bir yerde yaşayıp 25 liraya domates alıyoruz. Oysa ki Gediz ovası tüm ülkeyi beslerdi. Halimiz gerçekten içler acısı” diye konuştu. (DUVAR)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.