NATO, Japonya’da ofis açacak

Nikkei Asia’da yer alan haberde, Japonya ve NATO’nun siber uzayda iş birliğini artırmaya çalıştığı ve ABD liderliğindeki askeri bloğun Tokyo’da ilk irtibat ofisini açmayı planladığı bildirildi.

Hem Japon hem de NATO yetkililerinden alıntı yapan haber kaynağına göre, açılması planlanan ofis, bloğun Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Kore gibi bölgesel ‘ortaklarla’ periyodik istişarelerde bulunmasına yardımcı olacak.

Nikkei’ye göre, bir irtibat ofisi açma teklifi, bu yılın başlarında Tokyo’ya yaptığı ziyaret sırasında Japonya Başbakanı Fumio Kishida ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg tarafından gündeme getirildi.

MÜZAKERELER DEVAM EDİYOR

Teklifin hâlâ müzakere edildiği belirtilirken, benzer NATO ofislerinin masraflarının genellikle ev sahibi ülke tarafından karşılandığını ve Tokyo’nun Japonya’da bir Batı askeri üssünü finanse etmesi durumunda bunun ülke için savunma iş birliğinde yeni bir aşamaya işaret edeceği de kaydedildi.

Tokyo’nun ayrıca, temmuz ayında Litvanya’da yapılacak NATO zirvesinden önce ittifakla Bireysel Ortaklık Programı anlaşmasını imzalamayı planladığı ifade edildi.

Haberde, Japonya ve NATO’nun siber tehditlerle mücadelede iş birliğini derinleştirmeye, yıkıcı teknolojilere ilişkin koordinasyon sağlamaya ve dezenformasyonla mücadele konusunda bilgi alışverişinde bulunacağı bildirildi.

Patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir