Musk Twitter mutabakatından cayabilir mi? Pazarlık yapıyor olabilir

Elon Musk, Twitter mutabakatından “1 milyar dolarlık ayrılık ücreti” ödeyerek çekip gidemez.

Musk Twitter’ı satın almaktan vazgeçerse, toplumsal medya şirketi onu mukaveleyi ihlal ettiği için dava edebilir. Bir alıcı, makul şartlar geçerli olmadıkça, yalnızca “ayrılık ücreti” ödeyerek bir mutabakattan ayrılamaz.

Twitter, Musk’ın teklifinden beri 10 milyar dolara yakın piyasa bedeli kaybetti. Musk, muahedeyi askıya almayı, Twitter ile fiyat üzerinde tekrar pazarlık yapmak için bir fırsat olarak kullanıyor olabilir.

Emsal durumlar daha evvel de oldu. Tiffany, 2020’de mutabakata varılan alışverişten vazgeçmeye çalıştığı için Fransız lüks markalar holdingi LVMH’ye dava açtığında sonuca gidilmişti. Dava, Tiffany satış fiyatını 16,2 milyar dolardan kabaca 15,8 milyar dolara düşürmeyi kabul ettiğinde çözülmüştü.

Musk’ın bir Twitter mutabakatını askıya alması da misal bir adım olabilir. Musk, Twitter’ın satış fiyatını düşürmesini isteyebilir. Twitter payları hafta sonuna girilirken yüzde 8’den fazla düştü ve Musk’ın pay başına anlaşılan satın alma fiyatı olan 54.20 dolardan da yaklaşık yüzde 23 aşağıya geldi.

Düşüşün bir kısmı, bu ay teknoloji stoklarındaki genel düşüşle ilgili. Nasdaq, Twitter’ın Musk’ın teklifini kabul ettiği 25 Nisan’da piyasanın kapanmasından bu yana yüzde 11 daha düştü.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.