Mevtten geri gelmek mümkün mü? Bilim insanları meyyit organları canlandırmayı keşfetti!

Yale Üniversitesi’nde vazifeli bilim insanları, ölümlerinin üzerinden bir saat geçen denek domuzlara, diyaliz makinesi gibisi bir makine ile kendilerinin keşfettiği bir karışım pompaladı. Sürecin akabinde rastgele bir hareketlenme görünmeyen domuzların organlarında canlanma görüldü.

New York Times gazetesinin haberine nazaran; bilim insanları, OrganEx ismini verdikleri karışımı enjekte ettikleri meyyit domuzların bedenlerinde soğumanın gerçekleşmediğini ve kalp, karaciğer, böbreklerler ve beyin de dahil olmak üzere organlardaki hücrelerin “canlandığını” keşfetti. 

Araştırmacılar, maksatlarının, vefat saatinin üzerinden uzun müddet geçmiş olsa dahi canlı organlar elde etmek olduğunu; böylelikle organ nakli müddetinin uzamasını sağlamayı amaçladıklarını tabir etti. Araştırmacıların bir öteki maksadı ise kalp yahut beyin felcinden sonra bu organlarda gerçekleşebilecek daha büyük hasarları önlemek. 

Yale Üniversitesi’nde gerçekleşen bu araştırmayı takip eden biyoetik uzmanı Stephen Latham, bulguların sırf birinci adım olduğunu söyledi. Latham ayrıyeten, “insanlar üzerinde kullanmanın çok uzak” olduğunu da vurguladı.

Araştırma grubundan Nörobilim Uzmanı Dr. David Andrijeviç, “Ne bekleyeceğimizi bilmiyorduk” dedi. 

Gelişmekte olan teknolojilerin etik, yasal ve toplumsal tesirlerini inceleyen Duke Üniversitesi’nde misyonlu hukuk profesörü Nita Farahany, “İnanılmaz, akıllara sakinlik veren bir şey” dedi.

Dr. Farahany ayrıyeten, araştırma sonucunda mevtin tarifiyle ilgili yeni soruların gündeme geleceğini kelamlarına şu biçimde ekledi:

“Ölümün bir şey olduğunu varsayıyoruz, bir varoluş hali. Mevt geri döndürülebilir ya da geri döndürülemez bir şey mi?” 

ARAŞTIRMA NASIL BAŞLADI?

Çalışma, birkaç yıl evvel kümenin bir mezbahadan alınan meyyit domuzların beyinleriyle emsal bir deney yapmasıyla başladı. Domuzlar öldükten dört saat sonra küme, BrainEx ismini verdikleri OrganEx’e emsal bir karışımı deneklere aşıladı. Süreç sonrasında ölmesi gereken beyin hücrelerinin tekrar canlandırılabileceği görüldü.

Bu durum üzerine Yale takımının bir öteki üyesi Dr. Zvonimir Vrselja, bu karışımın tüm bir bedeni canlandırıp canlandıramayacaklarını sormalarına neden olduğunu söyledi.

ORGAN NAKLİ TARTIŞMALARI

Uzmanlar, keşfedilen bu metot ile organ naklinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini tartışıyor.

New York Üniversitesi Tıp Fakültesi etik uzmanı Brendan Parent, mevzuyla alakalı olarak, “Kabul edilen tıbbi ve yasal vefat tarifine nazaran, bu domuzlar ölüydü […] Kritik soru şu: Organlarda, fonksiyon bozukluğu olacak mı? Fonksiyon bozukluğu olacak ise ne tıp bir fonksiyon bozukluğu olacak?” diye sordu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.