Memur-Sen 3.600’ü mahkemeye götürüyor

İktidarın milyonlarca memur ve memur emeklisinin oyunu alma umuduyla seçim öncesi çıkardığı 3.600 ek gösterge düzenlemesi mahkemelik oluyor.

Memur-Sen’e bağlı Güç Bir-Sen 3.600 düzenlemesiyle Anayasa’nın eşitlik unsurunun çiğnendiği savıyla yönetim mahkemesinde dava açma kararı aldı.

12 KAT FARK VAR

Dava kararını SÖZCÜ’ye açıklayan Güç Bir-Sen Sendikası Lideri ve Memur-Sen Genel Lider Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, birebir statüde bulundukları halde yalnızca sınıfları farklı olduğu için tıpkı memurlar ortasında 12 katı aşan meblağlarda ek gösterge artırımı farkı oluştuğunu, bu durumun kabul edilemeyeceğini söyledi.

Hacı Bayram Tonbul, 3.600 düzenlemesindeki eşitsizlikleri Güç Bir-Sen’in başka, Memur-Sen’in farklı koldan mahkemeye taşıyacağı bilgisini verirken, lideri olduğu sendikanın teknik işçi ile idari hizmet çalışanlarının yaşadığı mağduriyeti gidermek için dava açma kararı aldığını söyledi. 3.600 ek göstergeden 2 yıllık eğitim, sıhhat ve din hizmetlerinde çalışanların yararlanabildiği halde teknik hizmetler sınıfında olanların dışarıda bırakıldığını belirten Tonbul, genel yönetim hizmetlerinde çalışanlarınsa tümden mağdur edildiğini söyledi.

UÇURUM KABUL EDİLEMEZ

Başkan Tonbul, “3.600 ek göstergeden yararlandırılanlar yıl başında temmuz artırımıyla birlikte 2 bin 397 lira ek gösterge artırımı alacak. Buna karşılık yalnızca 600 ek gösterge verilen 2 yıllık teknikerler ile 4 yıllık üniversite mezunu şefler yalnızca 195 lira alabilecekler. Ortada 12.29 kat fark var. Bu kabul edilemez bir uçurum” dedi.

ADİL BULMADIK

Başkan Tonbul, ek gösterge yasası son gün Meclis’te görüşülürken bir gece yarısı operasyonuyla üst seviye yöneticilere hiç hesapta olmayan ek artırımların verilmesini adil bulmadıklarını da söyledi. Tonbul, o operasyonla Cumhurbaşkanlığı genel sekreteri, Diyanet İşleri Lideri ve TBMM Genel Sekreterinden başlayıp bakanlık vilayet ve bölge müdürlerine kadar olan kesim için 4 bin 398 TL ila bin 300 lira ortasında artırım verilmesinin de eşitlikle bağdaşmadığını belirtti.

ANAYASA’YA AYKIRI

Başkan Tonbul, düzenlemenin memurlar ortasında farklılıklara yol açarak Anayasa’nın eşitlik unsurunun çiğnenmesine yol açtığını belirtti. Anayasa’ya karşıtlık argümanı için sendika olarak Anayasa Mahkemesi’ne gidemediklerini belirten Tonbul, “Onun yerine eşitlik unsuruna karşıtlık gerekçesiyle idari yargıya dava açacağız. Bu yolla mağduriyeti mahkemelerin Anayasaya Mahkemesi’ne taşıyacağını düşünüyoruz. Memur-Sen olarak ise daha kapsamlı davalar üzerinde çalışıyoruz” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.