Lübnan seçimleri: Hizbullah’ın müttefikleri darbe aldı

Lübnan’da parlamento seçimleri pazar günü yapıldı. İştirakin düşük olduğu seçimlerde birinci sonuçlara nazaran Hizbullah’ın müttefiki siyasi bölümler güç kaybetti. Reuters’ın haberine nazaran Suudi Arabistan takviyeli ve Hizbullah zıddı Lübnan Kuvvetleri (LF) partisi milletvekili sayısını artırdı. 

128 MİLLEVEKİLİ BELİRLENECEK

Mezhep kotaları temelinde belirlenen Lübnan’ın 128 üyeli parlamentosunun sonuncu yapısı şimdi netleşmedi. Pazar günü yapılan seçimlerde oy sayımı elektrik kesintileri nedeniyle yavaş ilerliyor. 

Öte yandan birinci belirlemelere nazaran Hizbullah müttefiklerinin oy kaybı yaşadığı belirtiliyor. Lübnan’da en son yapılan 2018 seçimlerinde Hizbullah ve müttefikleri 71 sandalye elde ederek çoğunluğu kazanmıştı. 

Hizbullah müttefiklerinden ve ülkenin en eski Dürzi siyasi hanedanlarından birinin oğlu olan ve 1992’den beri parlamentoda bulunan Talal Arslan’ın koltuğunu, ıslahat davetleri ile gündeme gelen Hizbullah yöneticilerinden Mark Davu’ya kaptırdığı belirtiliyor. 

EN AZ BEŞ BAĞIMSIZ ADAY PARLAMENTODA

Birinci sonuçlar tıpkı vakitte, ıslahat vaadinde bulunan ve Lübnan’ı 1975-1990 iç savaşından bu yana en makûs krize sürüklemekle suçladıkları siyasetçilerden hesap soracaklarını açıklayan en az beş bağımsız adayın kazandığına da işaret ediyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.