LGS’de herkes kendi okulunda

Ulusal Eğitim Bakan Yardımcısı Sadri Şensoy, 5 Haziran’da yapılacak Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi imtihana ait son hazırlıklarını anlattı. LGS’de mühlet ve içerik konusunda bir değişiklik olup olmayacağı tarafındaki soruya karşılık Şensoy, “LGS merkezi imtihanında oturumlar, imtihan müddetleri, soru sayıları ve ders dağılımlarında rastgele bir değişiklik yapılmadı. 2018’den beri uygulanan imtihanın birebir formattaki uygulaması devam edecek. İmtihan, iki oturum halinde uygulanacak” dedi. Salgın sürecinde iki oturum ortasında öğrencilerin bir ortaya gelmemesi için çalışıldığını anımsatan Şensoy, “Bu sene iki oturum ortasında öğrenciler, okul bahçelerine çıkabilecekler, gereksinimlerini giderebilecekler” bilgisini verdi.

MÜRACAATLAR MERKEZİ OLARAK YAPILDI

Sadri Şensoy, Kovid-19 salgını tedbirleri kapsamında, Bakanlığın iki yıldır LGS müracaatlarını merkezi yaptığını hatırlatarak şöyle konuştu: “Bu yıl da 8’inci sınıfta okuyan 1 milyon 236 bin öğrencinin LGS başvurusunu merkezi olarak yaptık lakin bu öğrencilerin tamamı değil isteyen öğrenci imtihana girecek. İmtihana girmeyen öğrencilerimiz de mahallî yerleştirme ismini verdiğimiz ve ayrıntılarını LGS tercih ve yerleştirme kılavuzunda belirteceğimiz kriterlere nazaran liselere yerleştirilecek.” Şensoy, imtihan giriş evraklarının de imtihan günü öğrencinin sırasında hazır olacağını söyledi.
Sadri Şensoy

ALANDA MEMNUNİYETLE KARŞILANDI

“Geçtiğimiz iki yılda salgın tedbirleri kapsamında her öğrenci, kendi okulunda imtihana girmişti. Bu uygulama bu sene de devam edecek mi” sorusu üzerine Şensoy, “Salgın nedeniyle çocuklarımızın araçlara binerek diğer yerlere seyahat etmelerini engellemek ismine kendi okullarında imtihanı yapıyoruz, bu durum alanda büyük bir memnuniyetle karşılandı. Bu uygulamayı, bu sene de devam ettiriyoruz. Bu yıl da öğrenciler kendi okullarında imtihana girecek” diye konuştu.

Kimliğinizi unutmayın!

LGS’ye gelirken öğrencilerin yanlarında bulundurmaları gereken evraka ait Şensoy, “Öğrenciler, geçerli kimlik dokümanları ile imtihana alınacaklar. Velilerimizin imtihandan bir gün evvel bu dokümanlarını hazırda tutmaları, çocuklarımızın imtihan günü gerilim yaşamamaları için çok önemli” diye konuştu. Şensoy, öğrencilerin yanlarında kalem ve silgilerini getireceklerini, bunları unutan öğrenciler için de idarecilerin önlemli davranacağını söyledi.

Boş vakitlerimi arkadaşlarımla geçiriyorum

LGS ‘ye hazırlanan öğrencilerden Mehmet Halit Biray LGS imtihanına hazırlanırken kendine has formülleri olduğunu anlattı: “Herkeste olduğu üzere bende de imtihan gerilimi var fakat takıntı derecesinde değil. İmtihana bir ay var. Hafta sonları LGS gerilimini azaltmak için derslerden artakalan vakitlerde arkadaşlarımla vakit geçiriyorum. Böylece imtihan gerilimini azaltıyorum.”

Rukiye Karaköse

Denemeleri gerçek imtihan ortamında yapın

5 Haziran’da uygulanacak Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi imtihanı ve 18 Haziran’da yapılacak Yükseköğretim Kurumları İmtihanı (YKS) için geri sayım başladı. Günlerin azalmasıyla aylardır imtihana hazırlanan öğrencileri de heyecan sardı. Klinik Psikolog Dr. Rukiye Karaköse, imtihan gerilimiyle başa çıkmanın yollarını Yeni Şafak’a anlattı.

OLUMLU DÜŞÜNMELİ

Klinik Psikolog Dr. Rukiye Karaköse gerilimin her vakit makus olmadığını bir ölçü gerilimin bir motivasyon aracı olabileceğini belirtti. Karaköse, şu tavsiyelerde bulundu: “Eğer bir hususta hiç gerilim yaşamıyorsak, harekete geçmek için de gerekli gücü kendimizde bulamayız. Lakin bu gerilimin belirli bir düzeyi var. Bu seviyeyi aştığımız vakit, gerilim bizim olağanda göstereceğimiz performansın çok altında kalmamıza sebep olabilir. Gerilimin önüne geçmek için öncelikle, kişinin gayesini net bir formda belirlemesi ve günlük bir çalışma rutini oluşturması gerekir. Mesela ‘Bu imtihan benim hayatımın sınavı’ ya da ‘Bunu geçemezsem mahvoldum, bir senem ziyan olacak’ üzere abartılı, genellemeci ve karamsar kanılar gerilim oranımızı yükseltir. Bunun yerine ‘Elimden geleni yapıyorum, kazanamazsam dünyanın sonu değil’ üzere daha yumuşak ve daha gerçekçi yaklaşımlar koyabiliriz. Nefes idmanları de gerilim idaresinde son derece yardımcı olacaktır.”

İMTİHAN ORTAMI OLUŞTURULMALI

Eğitimci Cemalettin Aydın ise, “Sınav gerilimi denetim altına alınmazsa, başarısızlığa neden olabilir. İmtihan derdini yenmenin en düzgün yolu, imtihanla sık sık karşı karşıya gelmektir. Gerçek imtihan saatinde ve gerçek imtihan uygulamalarıyla öğrenci kendine deneme imtihanı yapmalı. Aileler öğrenciye güvendiğini hissettirmeli. Gerilimi denetim altına alamayan öğrencilerin imtihan öncesinde ruhsal takviye almalarını tavsiye ediyorum” biçiminde konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.