‘Kooperatiflere talep artıyor’

Artan konut fiyatları karşısında önemli bir alternatif olan kooperatiflere tüketicinin de ilgisi artıyor. 2017 yılında Atatürk Havalimanı’nın, İstanbul Havalimanı’na taşınma süreci ile başlayan konut açığını kapatmak amacıyla kurulan CVS Hava Kent Yapı Kooperatifi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Erkut Çavuş, “Ülkemizde yaşanan konut sorununun kooperatif sistemiyle büyük oranda çözülebileceğini düşünüyoruz. Yatırımcılar ve ev sahibi olmak isteyenlerden yoğun talep alıyoruz” dedi.

‘ALGIYI DEĞİŞTİRDİK’

Türkiye’de yaşanan konut sıkıntısının çözümünde kooperatifçiliğin fayda sağlayabileceğine vurgu yapan Çavuş “Bu işe ilk başladığımız dönemlerde geçmiş kötü örneklerden kaynaklı şüpheli bakışlarla karşılaşmıştık. Ancak, yaptığımız işleri zamanında teslim etmemiz, yüksek kaliteli ürünler kullanmamız, Türk aile yaşam kültürüne uygun konutlar inşa etmemiz bizi ön plana çıkardı. Bu işte sadece kötü örneklerin var olmadığını göstermiş olduk. Kooperatiflerin algısını değiştirdik” diye konuştu. Kooperatiflerin avantajlarına dikkat çeken Çavuş şöyle devam etti: “Pandemi sonrası yaşanan enflasyon ve artışından kaynaklı konuta erişebilme problemini, yatırımcı ve ev sahibi olmak isteyenler bizimle aşıyorlar. Tüketiciyle kaliteli ve piyasaya göre uygun fiyatlı konutları buluşturabiliyoruz. Kooperatif sisteminde aracı devreden çıkmış oluyor. Müteahhidin elde edeceği kâr, daire alanın cebinde kalmış oluyor. Kooperatiften bir ev alındığında tapu harcı dahi daha az ödeniyor. Gelir vergisi muafiyeti bulunuyor.”

YENİ ŞEHİRLERE AÇILIYOR

İlk olarak 144 konutluk projelerini tamamlayarak tapuları teslim ettiklerini, Taşoluk-2 ve Tuzla Aydınlı projelerinde de çalışmaların devam ettiğini söyleyen Erkut Çavuş, “Arnavutköy ve Sancaktepe’de 150 konut ve Tuzla Aydınlı’da 120 konutluk projelerimizi devreye alacağız. İzmir, Muğla ve Ankara gibi şehirlerde arazi geliştirme aşamalarındayız” ifadelerini kullandı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir