Karadeniz’de tahıl koridoru

Serkan Kaya/NTV Ankara

Rusya ve Ukrayna bir sefer daha Türkiye önderliğinde birebir masaya oturacak.

Önümüzdeki günlerde yapılması planlanan toplantının ana gündemi Rusya ve Ukrayna’nın depolarında bulunan 20 milyon ton, pahası 35 milyar dolara ulaşan tahıl eserinin satışı.

Birleşmiş Milletler’in de katılacağı toplantıyla Karadeniz’de inançlı besin koridoru açılması için yol haritası belirlenecek.

TÜRKİYE, RUSYA, UKRAYNA VE BM GEMİ GEÇİŞİ İÇİN TOPLANTI YAPACAK

Edinilen bilgiye nazaran, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski ile yaptığı görüşmelerde tahıl ihracatı yapılabilmesine ait görüşlerini paylaştı.

İki başkanın de birtakım çekinceleri olsa da mevzuya sıcak baktığı belirtiliyor.

UKRAYNA’NIN BUĞDAY İHRACATI İÇİN YOL HARİTASI HAZIRLANDI

Besin krizinin aşılması için yürütülen ağır diplomasi trafiği sonrasında Birleşmiş Milletler’in de katılmıyla yeni yol haritası hazırlandı.

MAKSAT TAHIL ESERLERİNİN KARADENİZ’DEN GEÇİP DÜNYAYA ULAŞMASI

Taslak etabındaki plana nazaran, Ukrayna’nın Odessa Limanı mayınlardan temizlenecek, liman ve gemi güvenliği sıkıntıları aşıldıktan sonra tahıl eserleri Karadeniz’den geçerek dünyaya ulaşacak.

Sürecin izlenmesi için İstanbul’da bir denetim ve komuta merkezi kurulacak. Bu merkezin misyonu, tahıl tahliye operasyonunun başından sonuna takip etmek olacak.

Edinilen bilgiye nazaran Rus tarafı, Odessa Limanı’na giren gemilerin silah taşımamasını koşul koşuyor.

Bu nedenle limana giren gemilerin kontol edilmesini istiyor. Rusya’nın ikinci itirazı ise yaptırımlar nedeniyle Rus gemilerine taşıma sigortası yapılmaması ve limanlara giriş müsaadesi verilmemesi.

Diplomatik kaynaklar, bu itirazların aşılması için teşebbüslerini sürdürüyor.

Ukrayna tarafında ise, Odessa Limanı’nın mayınlardan temizlenmesinin savunma gücünü azaltacağı telaşı hakim. Bu telaşın giderilmesi için de görüşmeler devam ediyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.