İstanbul Havalimanı metrosunun açılış tarihi muhakkak oldu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, Gayrettepe-İstanbul Havalimanı-Halkalı metro şantiyesinde incelemelerde bulundu.

Bakan Karaismailoğlu, Kağıthane-İstanbul Havalimanı metrosunun Kasım ayında hizmete alınacağını söyledi.

Kağıthane-İstanbul Havalimanı ortasındaki test sürüşüne katılan Karaismailoğlu, havalimanı şantiyesinde, metro çizgisinde gelinen noktaya ait basın mensuplarına bilgi verdi.

İstanbul Havalimanı’nın geldiği nokta prestijiyle Türkiye ve dünya havacılık kesiminde edindiği kıymetli yer hakkında değerlendirmelerde bulunan Karaismailoğlu, metro çizgisinin da hizmete girmesiyle birlikte, İstanbul Havalimanı’nda rekorların süreceğini bildirdi.

Karaismailoğlu, İstanbul Havalimanı’nın muvaffakiyetleri nedeniyle dünyanın beğenilen havalimanları ortasında yer aldığına işaret ederek şunları kaydetti:

“Bugün incelemelerde bulunduğumuz metro ile birlikte İstanbul Havalimanı enlerin rekorlarını kırmaya devam edecek. Sabah Kağıthane’den metromuza binerek havalimanımıza geldik, metromuzu test ettik, rastgele bir sorunumuz yok. Sinyalizasyon, sertifikasyon süreçleri devam ediyor, testlerimiz devam ediyor. Maksadımız kasım ayı prestijiyle İstanbul Havalimanı’na bütün vatandaşlarımızın metroyla ulaşmaya başlamasını sağlamak. Kağıthane- İstanbul Havalimanı ortasını kasım ayında, ondan altı ay sonra da Gayrettepe uzantısını bitirerek, 37,5 kilometrelik Gayrettepe-İstanbul Havalimanı metrosunu hizmete alacağız.

Bu sınırımızın devamı olan İstanbul Havalimanı-Arnavutköy-Başakşehir-Halkalı ve Marmaray’la birlikte Küçükçekmece temasını 2023 prestijiyle bitirerek, 32 kilometre artı 37 kilometre, yani yaklaşık 70 kilometrelik metro çizgisini, İstanbul’un Avrupa Yakası’nı çepeçevre saran metro çizgisinin tamamını 2023 yılı içinde bitirerek milletimizin hizmetine sunmanın heyecan içerisindeyiz.”

”SABİHA GÖKÇEN HAVALİMANIMIZI DA METROYLA BULUŞTURUYORUZ”

İstanbul’da imali devam eden başka metro sınırları ile ilgili bilgi veren Bakan Karaismailoğlu, bu çizginin devamı olan İstanbul Havalimanı Küçükçekmece temasına bağlanacak B​​​​​​​aşakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi’ne devam eden metro sınırını da aralık ayı prestijiyle açmayı planladıklarını, çalışmaların bu seviyede devam ettiğini bildirdi.

Karaismailoğlu, “Yine Sabiha Gökçen Havalimanımızı metroyla buluşturuyoruz. Eylül ayı içerisinde Kadıköy-Kartal-Pendik’ten, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ilişkisini bitirerek vatandaşımıza hizmete sunduğumuzda, İstanbul’un iki havalimanını da dünyanın en büyük en ağır havalimanlarından iki adedini metroyla buluşturmuş olacağız. Sabiha Gökçen Havalimanı metrosunda gayemiz eylül ayı içerisinde hizmete almaktır.” sözlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.