Intel’in yeni gelecek olan CPU’ları için müjdeli haber!

13. nesil Raptor Lake CPU modeli hemen köşede duruyor olsa da Intel hayranları şimdiden 14. nesil CPU’nun ne gibi teknolojileri barındıracağını merak ediyor. Güney Koreli bir teknoloji sızıntıcısı, Intel’in yaklaşmakta olan 14. nesil CPU’larına ışık tutabilecek bilgileri ortaya çıkardı. Coelacanth’s Dream’e göre, Intel’in GitHub deposunda bulunan bir grafik derleyici, yerleşik ışın izleme özelliğini destekleyen öğeler içerdiğini gösteriyor.

Intel’in yeni işlemcileri son teknoloji özellikleriyle gelecek

Coelacanth’s Dream, ilk sızıntısını geçen hafta sonunda yayınlamıştı. Meteor Lake’da sanal komut seti mimarisine (vISA) yer verilecek. Ayrıca daha önceki sızıntıda Intel Graphics Compiler’a (IGC) bir yama eklenmiş. Yerleşik ışın izleme özelliğinin potansiyelini gösteren güncellemeler, Intel’in Intel 7 mimarisinden yeni Intel 4 düğümüne kadar gelecek olan işlemcilerde bu özellik kullanılacak.

Tom’s Hardware’de yazılan bir makaleye göre, 12. ve 13. nesil CPU’lar ile gelecek olan 14. nesil CPU’lar arasındaki mimari fark, Meteor Lake’in ışın izleme donanımını içereceği teorisini destekliyor. Alder Lake ve Raptor Lake, 96 Xe-LP (düşük güç) yürütme birimi (AB) ile donatılmışlar. Mevcut bilgiler, Meteor Lake’in bu mimariden çıkarıldığını ve bunun yerine Intel’in Arc Alchemist grafik kartlarında kullanılan Xe-HPG mimarisini kullanacağını gösteriyor. Bu değişiklik 128’den 196 AB’ye kadar 14. nesil işlemcileri piyasaya getirebilir.

GitHub bulgularında belirtilen diğer değişikliklerse, 14. nesil iGPU mimarisinin masaüstü Xe çekirdeklerinde bulunan XMX birimlerinden yoksun olabileceğini gösteriyor. GitHub bulgularında açıkça belirtilmese de işleme için, Xe Matrix eXtensions’a (XMX birimleri) dayanan “Nokta çarpım toplama sistolik (DPAS)” özelliklerin olmaması, birimlerin tamamen eksik olabileceğini de gösteriyor.

Meteor Lake mimarisi, Intel’in 10nm sürecinden (Intel 7) ayrılacağını ve şirketin yeni 7nm düğümlü Intel 4’e geçiş yapacağını gösteriyor. Yeni süreç, Intel’in aşırı ultraviyole litografi (EUV) sistemini kullanan ilk üretim çalışması olacak. Bu CPU’ların %20’lik bir performans artışı sağlaması bekleniyor.

Ryzen ürün yelpazesinde soket ömrünü uzatarak başarıya ulaşan AMD’nin aksine, 14. nesil Intel işlemciler, yeni bir soket tipine uyum sağlamak için bir kez daha donanımını değiştirmek zorunda kalacak. 12. nesil CPU’lar, yaklaşan Raptor Lake lansmanı için mevcut nesil anakartları kullanabilirken, Meteor Lake işlemciler ise yeni LGA 1851 soketine geçmeleri gerekecek.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.