İnşallah yanlışsız değildir

CHP Genel Lider Yardımcısı Onursal Adıgüzel, Bilgi Teknolojileri Kurumu’nun Türkiye’deki 313 servis sağlayıcısından ‘gizli’ ibaresiyle abone kayıtlarını istediğini ileri sürdü. Her bir kullanıcının kimlik ve adres bilgileriyle birlikte hangi saatte, hangi siteye girip ne kadar kaldığına ait bilgilerin saat başı gönderilmesi istendi. Adıgüzel’in tezine nazaran birtakım şirketler sürecin iptali için mahkemeye başvurdu.

‘HAKİM KARARI YOK, SAKIN BU ÇILGINLIĞA KALKIŞMAYIN, HESABINI VEREMEZSİNİZ’

Ulaştırma Bakanlığı’nın ‘hatların terör ve dolandırıcılık emeliyle kullanımının önüne geçilmesini’ münasebet gösterdiğini kaydeden Adıgüzel “Kayıtların süresiz arşivlenmesi soykırım hatasında mümkün. Hakim kararı da yok. Yani BTK vatandaşlara soykırım hatalısı üzere muamele ediyor. Sakın bu çılgınlığa kalkışmayın. Hesabını veremezsiniz” dedi. Uygulamanın tüzel yere oturmadığına ait tenkitler lisana getirildi.

’85 MİLYON FİŞLENİYOR’

CHP Genel Lider Yardımcısı Onursal Adıgüzel, BTK’nın servis sağlayıcılardan ‘gizli’ ibaresiyle internet abonelerinin TC kimlik numaralarını, adreslerini, hangi saatte, hangi siteye girdiğini ve ne kadar kaldığını saat başı göndermesini istediğini ileri sürdü. Argümanının mahkeme kayıtlarına dayandığını söyleyen Adıgüzel “Cumhuriyet tarihinin en kıymetli fişleme skandallarından biriyle karşı karşıyayız” dedi.

CHP Genel Lider Yardımcısı Onursal Adıgüzel, Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Kurumu’nun (BTK), internet sağlayıcı firmalardan milyonlarca vatandaşın datalarını istediğini belirterek, cumhuriyet tarihinin en büyük fişleme skandalının yaşandığını öne sürdü. Skandala ait Twitter hesabı üzerinden açıklamalarda bulunan Onursal Adıgüzel, BTK’nin kendi dokümanları ve mahkeme savunmalarına dayanarak, abone deseni ve log kayıtlarında fişleme skandalı yaşandığını söyledi. Adıgüzel, paylaştığı bilgilerin tamamının BTK’nin kendi evrakları ve mahkeme savunmalarına dayandığını belirtti. Birtakım firmaların BTK’ye karşı dava açtığını söyleyen Adıgüzel, BTK’nin idari yargıdaki bir davaya gönderdiği dilekçede ferdî dataları kanuna ters biçimde sakladığının itiraf edildiğini belirtti. “Yapılan kitlesel takip akıllara BTK kendi Cambridge Analytica’sını mı yaratmak istiyor sorusunu getiriyor” diyen Adıgüzel “Davranış manipülasyonu yoluyla kitleler etki altına alınmaya mı çalışılacak? BTK log deseni yoluyla bir toplumsal ağ tahlilinin mi peşinde?” sorularını sordu.

‘ABONLERİN BÜTÜN BİLGİLERİ FİŞLENİYOR’

2013 yılında eski bir ABD Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) çalışanı Edward Snowden’ın kamuoyuyla paylaşmasıyla ortaya çıkan, telekomünikasyon şirketleri aracılığıyla gerçekleştirilen dinleme ve izleme skandalını hatırlatan CHP’li Adıgüzel “Bunun bir gibisi bir müddettir BTK eliyle Türkiye’de gerçekleştiriliyor. BTK Lideri ‘gizli’ ibareli bir yazıyla 313 internet sağlayıcı firmadan log kayıtlarını ve abone desen yapısını istiyor. Firmalardan internet abonelerinin hangi internet sitelerine hangi saatte girdiği ve ne kadar müddet kaldığının bilgisinin her saat başı BTK’ya göndermesi isteniyor” dedi. Firmalara gönderilen bu yazının BTK’nın resmi sitesinde yayınlandığı kaydeden Adıgüzel “Kamuoyunun gözü önünden açık hukuksuzluklarını kaçırmak istiyorlar. Sanıyorlar ki gerçekler gün yüzüne çıkmayacak. Tabi hangi siteye hangi saatte girdiği ve ne kadar kaldığının yanında abonelerin; TC kimlik numarası, adres, vergi numarası, meslek kimliği sunduysa onun seri numarası hatta ve hatta annesinin kızlık soyadına kadar bütün bilgileri talep ediliyor” sözlerini kullandı.

‘BTK’NIN DİLEKÇESİ SKANDALIN İFŞASI’

Söz konusu olayı TBMM’ye taşıdığını belirten Adıgüzel, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na sorduğu sorulara gelen karşılığı da paylaştı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın bahisle ilgili açıklaması şu formda: “Kişilerin bilgisi ve isteği dışında kendi kimlik bilgileri kullanılarak isimlerine açılan ve diğeri tarafından başta terör, dolandırıcılık vb. olmak üzere çeşitli cürümler için sınır kullanımının önlenmesi emeliyle; Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Kurumu tarafından alınan 24.10.2018 tarihli ve 2018/DK-BSD/314 sayılı Şura Kararı ile gerçek abonelerin çizgileri üzerlerine kaydettirebilmeleri, tarafı olmayan ve mevzuata terslik teşkil eden mukavelelerin ise sonlandırılması sağlanarak tüketici mağduriyetlerin önüne geçilmesi hedeflenmiştir.” Bakanlığın verdiği karşılıklarla gerçekleri gizlediğini ileri süren CHP’li Adıgüzel “İktidarın pervasızlığı o denli bir boyuta ulaştı ki, BTK idari yargı sürecinde mahkemeye gönderdiği yanıt dilekçesinde hakikati kendi ağzıyla ifşa ediyor” dedi.

‘VATANDAŞA SOYKIRIM HATALISI MUAMELESİ YAPILIYOR’

BTK’nın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına potansiyel soykırım hatalısı üzere muamele yaptığını argüman eden Adıgüzel “Bu skandal bize oyları taban yapmış, yönetemeyen, toplumda hiçbir meşruiyeti kalmamış bir azınlık seçkinin son çırpınışlarını gösteriyor. Yapılan kitlesel takip akıllara BTK kendi Cambridge Analytica’sını mı yaratmak istiyor sorusunu getiriyor. Davranış manipülasyonu yoluyla kitleler etki altına alınmaya mı çalışılacak? BTK log deseni yoluyla bir toplumsal ağ tahlilinin mi peşinde? Elbet bu takip hukuk alanında da tesirler yaratabilir. Bu hukuksuz uygulama uydurma delillerle organize örgüt tezinde bulunmanın yolunu açabilir” uyarsında bulundu.

‘BİLGİ PAYLAŞIMI ZARURİLİĞİ GELECEK’

Tüm bunların apar topar hazırlanan ‘Dezenformasyon Yasası’ ile birlikte kıymetlendirilmesi gerektiğini kaydeden CGP’li Adıgüzel “Bu yasa ile birlikte Google, Facebook üzere toplumsal ağlardan sonra Şebekeler Üstü Hizmet Sağlayıcılara (Whatsapp, Telegram, Bip vs.) da BTK ile bilgi evrak paylaşımı zorunluğu gelecek. Bu durumu Dijital Mecralar Komisyonu’nda BTK ve Ulaştırma Bakanlığının en üst mercilerine sorduk. Karşılık vermekten kaçındılar. Bu noktada Genel Liderimiz sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun bürokratlara yaptığı uyarıyı hatırlatıyoruz. Sakın ha sakın bir çılgınlığa kalkışmayın. Bunun hesabını veremezsiniz” değerlendirmesinde bulundu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.