İklim Şurası’nda 217 kıymetli karar alındı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından iklim değişikliğiyle gayrette kritik adımlardan biri olan Türkiye’nin ilk İklim Şurası, 21-25 Şubat’ta, iklim değişikliğinden en çok etkilenen vilayetlerden Konya’da düzenlenmişti. Bu çerçevede Şura’da 7 farklı alanda, Türkiye’nin yeni yol haritası belirlendi.

İKLİM ŞURASI’NDA 217 YENİ KARAR ALINDI

İklim Şurası’nda, 3 ay süren ağır çalışmalar sonucu iklim değişikliğiyle uğraşta 2053 net sıfır emisyon ve yeşil kalkınma maksatları doğrultusunda 217 yeni karar alındı. İklim Uyumlu Kentler, İklim Dostu Tarım, Kuraklık Eylem Planı, Çevreci ve Pak Ulaşım Ağı, Yeşil Enerji, Yeşil İktisat ve İklim Eğitimi, alınan kararların kıymetli başlıkları.

Bu 217 kararın 76’sını ulaştırma, sanayi, tarım, yutak alanlar, atıkların azaltılması; 34’ünü bilim ve teknoloji; 21’ini yeşil finansman ve karbon fiyatlama; 20’sini iklim değişikliğine ahenk; 24’ünü lokal idareler; 42’sini de sıhhat, eğitim, adil geçiş, iklim adaleti ve iklim göçü oluşturuyor.

Alınan *217 kıymetli kararın tamamı* İklim Şurası’nın resmi internet sitesinde https://iklimsurasi.gov.tr/sayfa/sonuc-bildirgesi linki ile yayımlandı.

Alınan bu kararlar, , Türkiye’nin iklim değişikliği konusundaki taahhütlerini hukuksal yerde güçlendirecek “İklim Kanunu”nun hazırlanmasında da kıymetli bir referans kaynağı olma özelliği taşıyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN AÇIKLAMALARI VE ATILAN ADIMLAR ESASLI YAPISAL ISLAHATLARI BERABERİNDE GETİRDİ

2021 yılı Eylül ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM Genel Kurulu’nda Türkiye’nin, Paris İklim Anlaşması’na taraf olacağını ve iklim kriziyle çabadaki kararlılığını bütün dünyayla paylaşmış, ardından 2053 net sıfır emisyon ile yeşil kalkınma amacını açıklamıştı. Türkiye, Paris İklim Anlaşması’na TBMM’de yapılan oylama sonucu resmi olarak taraf oldu ve gerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamalar, gerekse iklim değişikliğiyle gayrette atılan kritik adımlar, esaslı yapısal ıslahatları da beraberinde getirdi.

ÇEVRE, ŞEHİRCİLİK VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BAKANLIĞI’NDAN İKLİM DEĞİŞİKLİĞİYLE UĞRAŞTA YÜZLERCE PROJE

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, atık idaresinden atık su arıtmaya; hava kalitesinin iyileştirilmesinden denizlerin, akarsuların korunmasına; yeşil alanların artırılmasından bisiklet yollarının, yeşil yürüyüş yollarının yapılmasına kadar yüzlerce proje yürütüyor. İklim değişikliğiyle gayrette etrafın korunması için en kıymetli adımlardan biri de atıkların geri dönüşümü. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde başlatılan “Sıfır Atık Projesi” kapsamında, 2017’de yüzde 13 olan geri kazanım oranı 2020 yılında yüzde 22,4, 2021 yılında ise yüzde 25’e yükseldi. 2023 yılı gayesi ise yüzde 35 olarak belirlendi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.