Hugh Dallas, Harika Lig’in kalitesine dayanak için hakem kusurlarını taban düzeye indirmeyi hedefliyor

UEFA Hakem Konseyi Lider Yardımcısı ve Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Hakem Eğitimi Danışmanı Hugh Dallas, Spor Toto Üstün Lig’de kalitenin yüksek olduğunu, buna hakem yanılgılarını en aza indirerek katkı yapmayı hedeflediklerini söyledi.

Dünyaca ünlü eski İskoç hakem, Harika Lig’in birinci 6 haftasında hakemlerin performansı, Türkiye’deki Görüntü Yardımcı Hakem (VAR) uygulaması, Üstün Lig hakem atamalarında hayata geçirilen hibrit sistem, saha ile VAR hakemlerinin ayrılması ve Türk futboluyla ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Yaklaşık 3 aydır TFF Hakem Eğitimi Danışmanı olarak misyon yaptığını hatırlatan Hugh Dallas, “Türkiye’deki hakemlik standardını genel olarak pahalandırmak çok güç. Fakat birinci 6 haftada gördüğüm kadarıyla ligin kalitesi çok yüksek. Şu ana kadar çok memnunuz. Elbette eksiksiz değiliz lakin dünyanın hiçbir yerinde hakemlik eksiksiz değildir. Birtakım küçük yanılgılar olabilir ve benim işim Türkiye’de bu yanılgıları en aza indirmeye çalışmak. Elbette hakemler kusur yapar ve en âlâ hakem en az kusur yapan hakemdir.” tabirlerini kullandı.

“TÜRKİYE’DE VAR’IN DÜZEYİ ÇOK YÜKSEK”

Hugh Dallas, “VAR sistemi uygulamasında dünyada birçok ligde kıymetli yanlışlar yaşandığını görüyoruz. Şubat ayında İngiltere’deki 3 maçta VAR’da kıymetli kusurlar yapıldı ve İngiltere’deki hakem şurası kulüplerden özür diledi. Bu doğrultuda Türkiye’deki VAR sistemini nasıl değerlendiriyorsunuz?” formundaki soruyu şöyle yanıtladı:

“Türkiye’deki VAR uygulamasının düzeyi nitekim çok yüksek. Elbette daima Avrupa’daki öbür ülkelerle kıyaslıyoruz. Birçok futbol maçı izliyorum. Türkiye’de VAR’ın kalitesi Avrupa’daki birçok ülkeyle tıpkı düzeyde hatta kimilerinden daha düzgün. Çıtayı yüksek tutmak istiyoruz. VAR’ın yalnızca açık ve bariz yanlışlara müdahale ettiğinden emin olmak istiyoruz. Küçük kusurlar, itmeler yahut ceza alanındaki küçük şeyler için müdahale ettiklerini görmek istemiyoruz. VAR futbolun akışını kesintiye uğratmaz.”

“TÜRKİYE, BU BAHİSTE ÖNCÜLÜK EDİYOR”

Türkiye’de saha ile VAR hakemlerinin ayrılmasının çok değerli bir karar olduğuna vurgu yapan Hugh Dallas, şunları söyledi:

“Bu çok değerli bir nokta ve bence Türkiye bu hususta öncülük ediyor. Şayet bir kalp probleminiz varsa ve doktora gidecekseniz, ortopedi cerrahını görmeye gitmezsiniz, kalp konusunda bir uzmanı görmeye gidersiniz. Birebir şey hakemlik için de geçerli. VAR, oyun alanındaki hakemlikten farklı bir dizi yeteneği içerir. VAR, alandaki rastgele bir idaresi içermez, oyunu yönetebilecek, koruyabilecek ve denetim edebilecek bir saha hakemine her vakit gereksiniminiz vardır. VAR odada çalışıyor, alanda çalışmıyor. Türkiye’nin bir adım önde olduğunu düşünüyorum.”

Süper Lig hakem atamalarında uygulanan hibrit sistemin de ehemmiyetine de dikkati çeken eski İskoç hakem, “Burada en değerli nokta hakikat maça yanlışsız hakemin atanması. Günün sonunda gerçek hakemi seçmek zorundasınız. Galatasaray-Konyaspor maçındaydım ve yetkililere yanlışsız hakemin atandığını söyledim. Şayet bu sistem uzun mühlet devam ederse bundan ötürü memnun olacağım.” diye konuştu.

“EN DÜZGÜN HAKEMLER EN ÂLÂ VAKİTTE YANLIŞSIZ DURUMDA OLUR”

Türkiye’de her maçın akabinde hakemlerle konuştuklarını ve onların gelişimleri için görüntülü değerlendirmede bulunduklarını vurgulayan Dallas, “Bu süreç dünyanın hiçbir yerinde değişmiyor. Hakemler üzerinden çalışıyor. Tüm hakemler âlâ fizikî kondisyona sahip olmalı. Fizikî olarak en üst düzeyde olmalı. Hakemler, büyük kararları yanlışsız almak için emin olmak zorunda. Hakem karar verdiğinde yanlış yaptığını hissediyorsa, tahminen de yanlış durumdadır. En düzgün hakemler en düzgün vakitte gerçek durumda olur ve yanlışsız kararı verir. Türkiye’de en uygun hakemlerinden biri (Cüneyt Çakır) emekli oldu. Genç ve yetenekli hakemlerin gelmemesi için hiçbir neden yok diye düşünüyorum.” halinde görüş belirtti.

Son olarak Türk futboluyla ilgili de görüşlerini aktaran Hugh Dallas, “Türkiye’de çok tutkulu, gürültülü ve fantastik bir taraftar vardı. Bu, çok değerli bir şey. Üstün Lig çok üst seviye bir lig. Hakem oyunculara, oyuncular da hakeme hürmet duymalı. Türk futbolu günden güne büyümeye devam edecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.