Hac’da özel etraf muhafaza hizmetleri uygulanıyor

Thenationalnews.com sitesinin haberine nazaran, dünya çapında yüz binlerce Müslüman yakında hacca başlıyor. Suudi hükümeti Mekke’deki Hac mevsimi için çevresel tedbirler tasarlıyor.

Hacıların rehberlerinden biri olan Halid şöyle diyor: Bu yılki hac hacıların etrafa atılabilecek yiyecek ve besin eserlerini yanlarında getirmelerine müsaade verilmediğinden pak bir hac mevsimi olacak. İslam’da paklık inancımızın bir kesimidir ve kendimize ve etrafımıza bakmamıza yardımcı olan hijyen ve paklığı ön planda tutarız. Beş günlük hac boyunca her çadırın ve odanın paklığını sağlamak için çok sayıda işçi birlikte çalışır. Biz kutsal yerlerde etraf dostu besin kapları dağıtıyoruz.  Hac vazifelileri, hacıları pak bir etrafa davet eder ve onları yiyecekleri israf etmekten kaçınmaya tekrar kullanılabilir su şişelerini kullanmaya, atık ve geri dönüştürülebilir materyalleri ayırmaya teşvik eder.

Devlet medyası, Suudi Etraf Müdafaa Bakanlığı’nın bu ayın başlarında Dünya Etraf Günü ile eşzamanlı olarak  “Kutsal Yerin Etraf Muhafazası Bizim Sorumluluğumuzdur” başlıklı bir toplantı düzenlediğini bildirdi.

Bu toplantıda, Suudi Arabistan’ın yurt içi ve yurt dışı eforları ve 2030 vizyonu doğrultusunda Mescid-i Haram’da etraf muhafaza hizmetlerinin geliştirilmesine yönelik birtakım programlar sunuldu.

Haremin Şerifeyn Genel Müdürlüğü Lideri Pir Abdul Rahman Al-Sadis, yetkililerin Haremin Şerifeyn planlarının etraf dostu olduğundan emin olduklarını söyledi. İnsanları etraf protokollerine uymaya davet ederek etrafa uygun biçimde davranmanın insanlık misyonu olduğunu ve İslam dininin her vakit çevreyi muhafaza, kalite, sıhhat, güvenlik, emniyet  ve çevresel sürdürülebilirlik ile ilgilendiğini belirtti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.