Göçmenler kendini yabancı olarak görmemeli

Federal Almanya Parlamentosu’nun Türk kökenli milletvekillerinden Serap Güler Karar’a konuştu. Almanya’da Türk bir ailenin çocuğu olarak 1980 yılında dünyaya gelen Güler, 2012 yılında Kuzey Ren Vestfalya (KRV/ Eyalet Parlamentosu’na CDU’dan milletvekili seçilirken, ahenk siyasetlerindeki çalışmaları ile tanındı. 2017 yılında KRV Ahenk Bakanlığı misyonuna getirilen Güler, bu vazifesini Federal Meclis’e milletvekili seçildiği 2021 yılında bıraktı.

Siyasete girmesinde ailesinde yapılan siyasi tartışmaların kıymetli rol oynadığını belirten Güler, bu ülkede yaşayan göçmen gençlere kendilerini Almanya’nın bir kesimi olarak görmelerini tavsiye etti. Güler siyasete girişini şöyle anlattı: Birçok gençte olduğu üzere bu türlü bir gayem yoktu. Daha sonralarda yedinci sınıftayken okul gezisi ile Eyalet meclisini ziyaret etmiştik. Bu ziyaretle birlikte siyasete ilgi duymaya başladım. Yüksek lisans tezimi entegrasyon siyaseti üzerine yazarken siyasete olan ilgim daha da arttı.

Siyasete girme kararınızı etkileyen biri oldu mu ?

Siyasete girme kararımı etkileyen siyasetçiler olmadı lakin konutumuzda günlük siyasi mevzular daima konuşulurdu Bu durum siyasete girme kararından tesirli oldu.

Almanya’ da konuk emekçi çocuğu olarak zorluklarla karşılaştınız mı?

Aslında fazla bir zorluklarla karşılaşmadım. Her vakit takviye çıkan yahut yardım eden beşerler oldu etrafımda.

Almanya’daki göç siyaseti hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Uzun vadeli düşünmek gerektiğinde eşit fırsatların verildiği, ayrımcılığın olmadığı ve göçmen kökenli insanların huzur içinde yaşadığı bir toplumda ahenk siyasetinin çok daha başarılı olacağını düşünüyorum. Fakat birçok göçmen Almanya’da kalmak yerine memleketlerine dönmeyi tercih ediyorlar. Bundan ötürü uzun vadede göç siyasetinden istenilen randıman alınamıyor. Umarım göçmen kökenli gençler Almanya’da kendini yabancı olarak değil bu toplumun bir kesimi olarak görüp Alman toplumuna daha çok katkıda bulunurlar.

Alman federal meclisinde göç geçmişi olan bir bayan milletvekili olmak sizlere ne çeşit hisler hissettiriyor?

Yıllar evvel birçok insanın buraya ne cins zorluklarla gelip, Almanya’da ömür ve gelecek kurma hayallerini göz önünde bulundurursak, bu hayalin bir modülü olmaktan gurur duyuyorum..
Almanya da yaşayan göçmen ailelerin çocuklarına ne çeşit tavsiyelerde bulunursunuz ?
Entegrasyon sürecinde en tesirli ögenin Almanca eğitim olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden gençlerin Almanca eğitimine ehemmiyet vermelerini ve geleceklerini Almanya’da şekillendirmelerini tavsiye ederim.

Siyasi karar süreçlerinde nelere dikkat ediyorsunuz?

Siyasi karar süreçlerinde bilhassa dikkat ettiğim mevzu toplumun geleceği. Alman toplumu çok farklı milletleri bir ortada barındırıyor ve bizim misyonumuz de bu toplumun gelişmesinde rol oynamak.

Kuzey Ren Vestfalya’daki seçim sonuçlarından mutlu musunuz ?

Partimiz yüzde 35’in üstünde oy alarak Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde birinci parti oldu. Tabi ki de bu başarıda Başbakan adayımız Heindrik Wüst’ün hissesi çok büyük

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.