Geleceğin kodu bu merkezde yazılacak

Güngören Belediyesi üçüncü bin yılı inşa edecek dalın yazılım olacağı gerçeğinden yola çıkarak, yeni bir kuluçka merkezi açmaya hazırlanıyor. Alt+Tab Yazılım Kuluçka Merkezi ismiyle faaliyet gösterecek merkez, 24 Eylül Cumartesi günü Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un iştiraki ile açılacak. Merkez, yetenekli gençleri yazılım dalı profesyonelleri ile bir ortaya getirerek, onların yenilikçi örnek projelerde yer almalarına imkan sağlayacak.

Merkeze müracaatlar online olarak kabul edilecek. Her üç ayda bir 7 şahıstan oluşan 16 grup merkeze kabul edilecek. Grupta yer alacak bireyler 17-30 yaş ortasında olacak. Algoritmik kıymetlendirme ile merkeze kabul edilen gençler, gerçek projelerde yer alarak kendilerini kesime hazırlayabilecek. Tüm Türkiye’den kayıt yapılabilecek merkeze müracaatlar alttab.gungoren.bel.tr adresi üzerinden alınacak. 1 Ekim 2022 Cumartesi günü saat 15.00’te de online olarak merkeze kabul imtihanı gerçekleştirilecek. 10 sorudan oluşan testi muvaffakiyetle geçen 112 kişi merkeze kabul edilecek.

ALTERNATİF DEĞİL, TAMAMLAYICI OLACAK

Yenilikçi taraflarıyla öne çıkan merkez pek çok kuluçka merkezinin bilakis her daldan girişimcilere değil, yalnızca yazılımcılara konut sahipliği yapacak. Merkez bu özelliğiyle ülkemizde çok düzgün noktalara gelen kuluçka merkezlerine bir alternatif değil, tamamlayıcı bir vazife üstlenecek. Tüm sürecin online işleyeceği merkezde, kabul alan iştirakçiler dalın gereksinim duyduğu teknolojilerde örnek projeler geliştirecekler.

Bu projeleri 7 kişilik kadrolardan oluşan 16 grup 3 aylık mühlet içerisinde Agile Proje İdare metodolojisi ile geliştirecek. Daldan tecrübeli Team Lead’lerin şahsen yöneteceği projelerde, kullanılacak teknolojiler bölümün gereksinimleri göz önünde bulundurularak istişarelerle belirlenecek. Her takım kendi içinde iş kısmı yaparak gerçek bir Startup’ta proje geliştiriyormuşçasına bir tecrübe elde edecek. Buradan mezun olan iştirakçiler yazılım bölümünde tecrübeli bir eleman olarak işe başlayacak yetkinliğe sahip olacak.

YILLIK 12 MİLYON DOLAR KATKI SUNACAK​

Merkezin sloganı “3’üncü bin yılı inşa et” olacak. Merkez bu sloganla, içinde bulunduğumuz bin yılın teknolojiyi takip ederek değil üreterek inşa edilebileceğine vurgu yapacak. Ülkemiz açısından da rekabetçi bir ortam oluşturması beklenen merkezin ülke iktisadına yıllık 12 milyon dolar direkt, 55 milyon dolar dolaylı katkı sağlaması hedefleniyor.

Alt+Tab’ın ülkemiz için stratejik olan yazılım bölümüne güçlü bireyler yetiştirmek maksadıyla kurulduğu vurgulayan Güngören Belediye Lideri Bünyamin Demir, “Güngören’de katma paha yaratmaya istekli gençlerden oluşan dinamik bir potansiyelimiz var. Bugünün dünyasında yeni jenerasyon iktisadın aktörleri artık yazılım-teknoloji dalı mensupları olacak. Temel motivasyonu insanlığın ortak uygunluğu olan bu gençleri burada bir ortaya getirip geleceğe hazırlamanın başlı başına bir ekonomik kıymet olduğunu düşünüyoruz. Ülkemiz için stratejik olan yazılım dalına güçlü bireyler yetiştirmek niyetiyle kurduğumuz merkezimin her yıl yaklaşık 12 milyon dolarlık bir bedel üretmesini bekliyoruz” dedi.

Üçüncü bin yıla hazırlık mottosunu belirlemelerindeki en kıymetli nedenlerinden birinin de gençlerin büyük düşünmeleri ve büyük resme odaklanarak vizyoner bir yaklaşımı benimsemelerini sağlamak olduğunu belirten Demir, “Kuluçka merkezimizde alanında uzman kesim profesyonelleri, eğitim koçları gençlerimize bir yandan danışmanlık ve mentorluk hizmeti verirken birebir vakitte onlara bu ekosistem içerisinde mesleksel derinlikler kazandıracaklar. Millet olarak çağdaş dünyada var olabilmemiz için tesirli, verimli ve planlı bir üretimimizin olması gerekiyor. Tıpkı vakitte bu üretim süreçlerini organize edip sürdürecek yetişmiş insan kaynağımızın olması da gerekiyor. Bu bakımdan gençlerimizi üretim süreçlerine hazırlarken onları katma bedeli yüksek eserlerin üretilmesi noktasında teşvik etmeliyiz” dedi.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.