Fransa, Başkonsolosluğa yapılan saldırıyı kınadı!

Fransa Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “11 Mayıs’ı 12 Mayıs’a bağlayan gece, Boulogne-Billancourt’daki Türk Başkonsolosluğuna yönelik gerçekleşen saldırıyı şiddetle kınıyoruz.” tabiri kullanıldı.

Akının akabinde Fransa İçişleri ve Adalet bakanlıklarının yetkili üniteleriyle süratli halde temasa geçildiği aktarılan açıklamada, Fransız hükümetinin durumu büyük bir dikkatle takip etmeye devam edeceği kaydedildi.

Açıklamada, Fransa’nın diplomatik yerleşkelerin güvenliğine değer verdiği işaret edilerek, Türkiye’nin Paris Büyükelçiliğinin ve Büyükelçi’nin ikametgahının özel müdafaa tedbirlerinden yararlandığı bilgisi paylaşıldı.

OLAY

Paris Başkonsolosluğuna kimliği şimdi belirlenemeyen şahıslar tarafından 12 Mayıs gecesi mahallî saatle 02.30 civarında havai fişek tipi patlayıcı unsurlarla akın düzenlenmişti.

Taarruzda, Başkonsolosluk binasının penceresi ve dış cephe duvarında hasar meydana gelmiş, Fransız makamları hücuma ait soruşturma başlatmıştı. Daha sonra soruşturmayı, isimli polis bünyesindeki Terörle Çaba Ünitesi devralmıştı.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.