Fatih Tezcan Kimdir, Kaç Yaşında, Neden Hapiste? Fatih Tezcan Kaç Yıl Ceza Aldı?

Sosyal medya paylaşımlarıyla adından söz ettiren Fatih Tezcan, son günlerde gündemden düşmüyor. Geçtiğimiz yıl tutuklanan ve bir süredir cezaevinde olan Tezcan’ın dün akşam sosyal medya hesabından yaptığı açıklama çok konuşuldu. Gazeteci ve yazarlık yapan Tezcan’ın hayatı ise merak ediliyor. Peki Fatih Tezcan kimdir, kaç yaşında, nereli? Fatih Tezcan neden hapse girdi, suçu ne? İşte Fatih Tezcan hakkında merak edilenler…

Fatih Tezcan Kimdir?

Fatih Tezcan, 1976 senesinde İstanbul’un Bakırköy ilçesinde dünyaya geldi. Kökeni Osmanlı muhacirlerine dayanan Tezcan’ın annesinin ismi Şükriye, babasının ismi ise Fahri’dir. Fatih Tezcan aslen İstanbulludur.

Fatih Tezcan’ın Eğitimi Ne?

Fatih Tezcan, Behçet Kemal Çağlar Lisesi’nde ilkokul ve ortaokul eğitimi gördükten sonra, askerliğini yaptı. Ardından İstanbul Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümüne girdi. Fakat birtakım problemlerden ötürü üniversite eğitimini yarıda bıraktı.

Fatih Tezcan’ın Kariyeri

Genç yaşında Dinler Tarihi, Kur’an araştırmaları, Yakın Tarih ve Uluslararası İlişkiler gibi Teo-politik konular üzerinde çalıştı. Körfez Savaşı ve Tevrat” ve Irak’a silah satan ABD şirketleri konulu araştırma dosyaları yayınlandı. Bu araştırmalarının bir bölümü Selâm Gazetesi’nde yayınlandı. Tezcan, Türkiye’nin ilk Online İslamî Platformları’nın birinde 1999 yılında yöneticilik yapmaya başladı.

2007 senesinde Ortaköy’de bulunan Boğaziçi İlim Erdem Eğitim ve Yardımlaşma Derneği’nin kurucu başkanlığında görev aldı. Pek çok dernekte seminerler ve konferanslar verdi.

2006 yılında Türkiye’nin ilk İslami Haber sitesi olan Analiz Merkezi.com isimli siteyi kurdu. Türk Tarih Kurumu’nda çeşitli araştırmalar yapan Tezcan, bu süre boyunca birçok kitap yayımladı.

Fatih Tezcan Evli mi, Çocuğu Var mı?

Fatih Tezcan, 2003 yılında Güzin Tezcan ile dünyaevine girdi. Bu evlilikten Muhammed, Nur Filistin, Mücahid isimli üç çocuğu oldu. Ancak çift 2007 yılında boşandı.2011 yılında Ümmü Gülsüm Tezcan ile evlendi ve Duru, Hira Sevre adında iki çocuğu oldu.

Fatih Tezcan Neden Hapiste?

Fatih Tezcan, 18 Ağustos 2022 yılında sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşımla hapse girdiğini duyurdu.  Atatürk’e hakaret suçundan 2 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırılan Tezcan’ın, “sabıkalı geçmişi, tekrar suç işlemeyeceği yönünde kanaat oluşmaması, suça yatkın kişiliği” gibi nedenlerle cezası ertelenmedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir