Eski ABD Lideri Donald Trump: ‘FBI Mar-A-Lago baskını sırasında 3 pasaportumu çaldı’

ABD’nin eski Lideri Donald Trump’ın Florida eyaletinde Palm Beach’de bulunan Mar-A-Lago tatil köyündeki malikanesine 9 Ağustos’ta Federal Soruşturma Ofisi (FBI) tarafından baskın yapılmıştı.

Trump, toplumsal medya platformu Truth Social üzerinden yaptığı açıklamada, FBI’ın baskın sırasında pasaportlarını aldığını sav ederek, “Mar-a-Lago’daki FBI baskını sırasında öteki her şeyle birlikte 3 pasaportumu (birinin müddeti dolmuş) çaldılar. Bu, siyasi bir rakibe ülkemizde daha evvel görülmemiş seviyede bir akındır. Üçüncü dünya ülkesi!” dedi. 

EVİNDE ÇOK SAYIDA ‘GİZLİ BELGE’ BULUNMUŞTU

Trump’ın Florida’daki malikanesinde yapılan aramada kimileri çok kapalı olarak etiketlenen 20 kutudan fazla eşya bulunmuştu. FBI casusları, kimileri çok kapalı olarak işaretlenen toplamda 11 set zımnî doküman ele geçirmenin yanı sıra birtakım öğelerin savunma bilgileriyle ilgili olduğunu ortaya koymuştu. 

Kaynaklara nazaran, 11 farklı kapalı evrak setinden 4’ünün çok saklı olarak, 3’ünün kapalı olarak işaretlendiği belirtilmişti. Trump, Casusluk Maddesi’ni ihlal etmiş olabileceği, adaletin engellenmesi ve federal hükümet kayıtlarının yok edilmesiyle ilgili ek tüzükler için cezai soruşturma altına alınmıştı. Trump’ın mülkünden elde edilen evraklar ortasında bir dizi fotoğraf, el yazısıyla yazılmış not ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmnuel Macron ile ilgili malzemelerin de yer aldığı belirtilmişti. 

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.