Ekmek fiyatlarında yeni tehlike: Resmileşmesi bekleniyor

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) fırıncıların uygun fiyatlı un almasını sağladığı Un Takviye Projesinde sona gelinmesi, ekmek fiyatları üzerinde yeni bir baskı yarattı.

Sözcü’den Gamze Bal’ın haberine nazaran, maliyetlerini aşağıya çeken bu uygulama varken de İstanbul’un kimi ilçelerinde ekmeği resmi tarife olmaksızın 4-4,5 TL’den satmaya başlayan fırıncılar, Un Dayanak Projesinin bitmesi halinde yıl sonuna gerçek ekmek fiyatlarının 5-6 liraya kadar çıkacağını söylüyor.

HAZİRANIN İKİNCİ HAFTASINI

TMO’nun perakende fiyat artışlarını dizginlemek hedefiyle başlattığı proje aracılığıyla, piyasada fiyatı 500 liraya dayanan 50 kiloluk bir çuval un, meslek kodu pideci ve fırıncı olan esnafa 265 TL’den tahsis ediliyordu.

Proje başladığından bu yana bu unun fiyatı da yaklaşık 100 TL artsa da esnaf, maliyetlerini aşağı çekmesi nedeniyle uygulamadan mutluydu.

Lakin bu hafta prestijiyle TMO’dan uygun fiyatlı un tahsisi yapamadığını söyleyen un sanayicileri ve fırıncılar, uygulamanın devam edip etmeyeceği konusunda TMO’dan açıklama bekliyor.

İTO 12 No’lu Ekmek Un ve Unlu Mamuller Meslek Komitesi Lideri Hasan Demir, “TMO’nun bu uygulaması maliyetlerimizi bir nebze olsun aşağı çekiyordu. Şu an bu undan alamıyoruz. Uygulamanın büsbütün bitmesi ekmek fiyatlarını olumsuz etkileyecek” dedi.

Evvelki gün İstanbul Ticaret Odası’na (İTO) 210 gram ekmeğin 4 TL olması için artırım talebinde bulunduklarının bilgisini veren Demir, “İstanbul’daki kimi fırıncılar 14 bin TL’lik cezayı göze alarak bu artırımı aslında yaptı. Birden fazla ilçede ekmek 4 hatta 4,5 TL’den satılıyor. Haziran ayının ikinci haftasında yapılacak İTO meclisinde bu fiyatların resmileşmesini bekliyoruz” diye konuştu.

Ülke genelinde bilinen bir un markasının fabrika satış temsilcisinin sozcu.com.tr’ye aktardığına nazaran, TMO’nun tahsis ettiği uygun fiyatlı un uygulamasının bitmesi durumunda ekmek fiyatları 6 lirayı görecek.

MAKARNAYI DA VURACAK

Öte yandan, TMO’nun ekmeklik buğday için geçerli olan bu uygulaması makarna sanayicisini etkilemiyor lakin bu eserde de maliyet enflasyonu nedeniyle yeni artırımlar bekleniyor.

Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği Lideri Aykut Göymen, bugün doğalgaz ve elektriğe gelen son artırımların maliyetlerini daha da artması nedeniyle gelecek bir aylık süreçte makarna fiyatlarına yüzde 5 daha artırım geleceğini lisana getirdi.

Son bir yıl içinde bir paket makarnanın fiyatı 4 TL civarından 7 TL civarına yükseldiği bilgisini veren Göymen ayrıyeten, fiyatlardaki artışlardan ötürü 2022 Mayıs’ta bir evvelki yılın birebir ayına kıyasla makarna satışlarında ölçü bazında bir ölçü düşüş olduğunu da söz etti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.