Dünya Sıhhat Örgütü’nden Rusya’ya savaşı sonlandırma daveti

Ukrayna ziyareti kapsamında başşehir Kiev’de Ukrayna Sıhhat Bakanı Viktor Liashko ile ortak basın toplantısında konuşan Ghebreyesus, ülkedeki müşahedelerini ve sıhhat sisteminin uğradığı ziyanları ele aldı.

Ghebreyesus, savaşın içinde büyüdüğünü belirterek, “Savaşın yıkıcı tesirlerini birebir biliyorum. Bu yüzden Rusya’nın, Ukrayna’yı işgaline çok üzüldüm.” diye konuştu.

Ukrayna halkının, ataklar karşısında direnişini takdir ettiğini vurgulayan Ghebreyesus, “Kayıp yaşayan halk hala vazgeçmiş değil. Her şeye karşın devam ediyor, savaşın tahrip ettiği sıhhat binalarını onarıyorlar. Bu beşerler, sıhhat hizmetlerine ve insan hayatını muhafazaya öncelik veriyor.” sözünü kullandı.

DSÖ Genel Yöneticisi Ghebreyesus, savaşın başladığı 24 Şubat’tan bu yana Ukrayna’da sıhhat merkezlerine 200 atak yapıldığı bilgisini aktararak, “Bu akınlar durmalı, sıhhat hizmetleri maksat olmaktan çıkmalıdır. Ukrayna’daki takımımız, savaş öncesinden bile daha güçlü bir sıhhat sistemi inşa etmek için ağır çalışıyor. Bu çalışmalar devam edecek.” açıklamasında bulundu.

Savaşın olumsuz tesirlerini hafifletmek için DSÖ’nün tıbbi yardımlarını da sürdüreceğinin altını çizen Ghebreyesus, “Ukrayna’nın en çok muhtaçlık duyduğu ve DSÖ’nün maalesef yollayamayacağı tek ilaç barıştır. Bu yüzden Rusya’yı, bu savaşı durdurmaya çağırmayı sürdüreceğiz.” görüşünü paylaştı.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.