Diyarbakır’da yeni doğan bebek, takılan kalp pili ile yaşama tutundu

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde yaşayan Helin Elali (26), 3. çocuğuna 37. haftalık gebe iken rahatsızlanınca kaldırıldığı Mardin Devlet Hastanesi’nde bebeğin kalp atışlarının yavaş olduğu tespit edildi.

Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edilen Elali, hastanenin Çocuk Kalp Merkezinde kalp ritminin 130-140 olması gerekirken 60’a düştüğünün görülmesi üzerine bebeğin yaşamasını sağlamak için acil sezaryene alındı.

“İkinci ameliyatına kadar bir sıkıntımız yok”

Kalp ritminin düşük olması nedeniyle sezaryenle bebeği aldıklarını söz eden Aldudak, “Bebeğe gerekli müdahaleyi yaparak, süreksiz kalp pili taktık. Şu anda ikinci ameliyatına kadar bir sıkıntımız yok. Hastayı meskenine gönderiyoruz.” dedi.

“18. ve 24. haftalarda kalp hastalıkları ve başka hastalıklar tespit edilebilir”

Ege, hamilikte 18. ve 24 haftalarında yapılan denetimlerin ehemmiyetine değinerek konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Gebelikte 18. ve 24. haftalarda yapılan denetimlerle kalp hastalıkları ve başka hastalıklar tespit edilebilir. Aksi takdirde patolojik durum ortaya çıktığı vakit geç kalınmış olabilir. Ya da hiçbir şeyin farkında olmadan bebek doğar ve bebeğin müdahalesinde geç kalınabilir. Tedbirler alınmadığı vakit bebek anne karnında da doğduktan sonra da ölebilir.”


“Bebeğimi kucağıma aldım”

Anne Elali ise Kürtçe yaptığı açıklamada, bebeğinin kalbine pil takıldığını, aksi takdirde bebeğinin yaşama talihinin olmadığını anlattı. Ameliyatın akabinde bebeğinin yaklaşık 2 ay boyunca kuvözde kaldığını belirten Helin Elali, “Şu anda rastgele bir badiresi kalmadı. Bebeğimin sıhhati yerinde. Çok şükür bebeğimin durumu çok yeterli. Bebeğimi kucağıma aldım. Bütün tabiplere teşekkür ederim.” tabirlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.