Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na ‘bürokrat’ yansısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Etik Eğitimi İşbirliği Programı’nda açıklamalarda bulundu.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun bürokratlara yönelik tabirlerine değinen Erdoğan, CHP başkanının devlet görevlilerini tehdit ettiğini söyledi.

Erdoğan, “Son periyotta sıklaşan halde ana muhalefet partisinin başındaki zatın kamu görevlilerine hakaret ettiğini, bürokratları açıkça tehdit ettiğini görmeye başladık. Elbette herkese eleştirilebilir. Biz de geçmişte valisinden yargıcına pek çok kamu görevlisini hukuka uygun olmadığını düşündüğümüz iş ve süreçleri sebebiyle tenkit ettik.” dedi.

Kılıçdaroğlu’na seslendi: Demokraside bu türlü bir adap yok

Açıklamalarına devam eden Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nun CHP’ye oy vermedi diye emekçiyi, çiftçiyi ve kamu görevlilerini amaç aldığını belirtti.

“Peki, verdiği karar için hakimi, süreç için polisi, attığı imza için genel müdürü tehdit etmek ne demek? Baskın yapar üzere kamu kurumlarının kapısına dayanmak ne demek? Demokraside bu türlü bir adap olabilir mi? Asla.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, kamu vazifelilerinin hak ve hukuklarını müdafaanın temel vazifelerinden biri olduğunu tabir etti.

“Biz de eleştirdik, ortaya çıkan iş ve sürece de riayet ettik”

Erdoğan hususla ilgili kelamlarını şöyle sürdürdü:

“FETÖ’den PKK’ya kadar çeşitli terör örgütü ile iltisakı yüzünden kamudan ihraç edilen çok sayıda işçi oldu. Her bir kamu işçisi için gereken süreçler yapılmaktadır. Son devirde sıklaşan halde ana muhalefet partisinin başındaki zatın kamu görevlilerine hakaret ettiğini, bürokratları açıkça tehdit ettiğini görmeye başladık. Elbette herkese eleştirilebilir. Biz de geçmişte valisinden yargıcına pek çok kamu görevlisini hukuka uygun olmadığını düşündüğümüz iş ve süreçleri sebebiyle tenkit ettik. Ortaya çıkan iş ve sürece de riayet ettik. Zira demokratik hukuk devletinde olması gereken budur.


“Bu çirkefliğin emeli devleti işleyemez hale getirmek”

Bu kişi kendisine oy vermedi diye kimi vakit emekçiye, kim vakit çiftçiye hakaret ettiği üzere kimi vakit da kamu görevlilerini alenen gaye göstermektedir. Pekala, verdiği karar için hakimi, süreç için polisi, attığı imza için genel müdürü tehdit etmek ne demek? Baskın yapar üzere kamu kurumlarının kapısına dayanmak ne demek? Demokraside bu türlü bir adap olabilir mi? Asla. Kamu vazifelilerinin etik sıkıntısını konuştuğumuz platformda tıpkı vakitte kamu vazifelilerinin hakkını, onurunu savunmak da misyonumuzdur. Kamu görevlilerimize hukuk sonları dışında kelam söyleyen herkes bu devletin de bu milletin de düşmanıdır. Zira bu çirkefliğin gayesi devleti işleyemez hale getirmek. Bu türlü bir rezilliğe asla müsaade veremeyiz. Kaldı ki bir cumhurbaşkanının ailesinin gaye alarak bu türlü bir süreci işletmek akıl karı değildir. İşini yapan her kamu görevlisinin teminatı hukukun ta kendisidir. Tüm kamu görevlilerimiz müsterih olsunlar.”


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.