CHP’li Özgür Özel’den Erdoğan’a ve Bakan Koca’ya reaksiyon: ‘Düşün artık milletin yakasından’

CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel, TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Özel, Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın toplumsal medya hesabı üzerinden CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na Konya’da öldürülen Tabip Ekrem Karakaya için “Biraz da olsa üzgün görünemez miydiniz” tabirlerine reaksiyon gösterdi. Özel, “Düşün artık milletin yakasından. Düşün bu nasıl bir bela? Son 3 yıldır 4 yıldır kuru bir inat uğrunda mevte sürükleyenler” dedi. Özel, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yurt dışına giden tabipler için sarf ettiği “Giderlerse gitsinler” tabirini anımsatarak, “Haydi gitti bakalım, artık Ekrem Karakaya’yı geri getir… Bunlar gidince düzelecek her şey” dedi.

Özel’in konuşmasından satır başları şöyle:

Türk Tabipleri Birliği’nin yapmış olduğu teklifler, sorunu gören bilim insanlarından fikir alan ve okunduğunda, değerlendirdiğinde kimsenin karşı çıkmadığı tekliflerdir. Bu karşı çıkmayanların başında Fahrettin Koca vardır. Özgür Özel de bunun şahididir. Fahrettin Koca, Türk Tabipleri Birliği’nin sıhhatle şiddetle ilgili tekliflerini hakikat bulduğunu, bütün muhalefetten dayanak beklediğini, bu bahsin Meclis’te halledilmesi gerektiğini tekraren söylemiştir. Ancak nihayet pandemi sırasında Sıhhat Komisyonu’nda ve Genel Kurul’da görüşülen kanun sırasında; sarayın aklı evvelleri, çok bilmiş hukukçularına yapmış oldukları talimatlarla, bunu meslek örgütünün istediği halden öteki bir noktaya çevirmişlerdir. O gün söyledik. Bu haline de ‘evet’ oyu veririz. Bütün partiler söyledi lakin ‘bu sorunu çözmeyecek’ dedik. Ve lütfen dedik, ‘sarayın telkiniyle değil, meslek örgütlerinin, tüm sıhhat işçilerinin beklentilerine karşılık verecek bir şey yapın’ dedik. Bu türlü bir genel mutabakata, AK Parti ve MHP bir kuru inatla direndiler ve bugünkü sorunu çözmeyen düzenleme yapıldı. Meclis artık tatilde. Lakin Sıhhat Kurulu’nun tatilde de olsa çalışma kararı var ve Resmî Gazete’de yayınlandı. AK Parti’nin, MHP’nin işin içinde olduğu bir yerden gelin yapan bir şeyler yapalım demek beyhude lakin, tarih önündeki sorumluluğumuz gereği diyoruz ki: Sıhhat Kurulu, otursunlar çalışsınlar; herkesin üzerinde tam mutabakat sağladığı bir metin getirsinler. Bu metin üzerinde çalışalım. Bu mevzuda CHP’nin de değerlendirmeleri olacak. Sayın Genel Liderimiz Kemal Kılıçdaroğlu’nun verdiği talimatla, CHP’nin Sıhhat Komitesi üyeleri ve sağlıkçı milletvekilleri olarak çalışıyoruz.

“TTB’NİN ÖNERİSİ OLSAYDI, HASTANEYE SİLAHLA GİREMEYECEKTİ”

Daha iki gün evvel, TTB’den kümemize, bir yazı geldi. Bütün kümelere yollandığı anlaşılan yazıda, TTB, şöyle bir teklifte bulunuyor: ‘Ateşli Silahlar Kanunu’nda değişiklik yapın’ diyor. Hastaneler, sıhhat hizmet sunumunun yapıldığı her yere silahlı girme yasağı olsun, diyor. İki gün evvel. Burun kıvırdığınız, beğenmediğiniz, her tekliflerini içeriğine bakmadan reddettiğiniz TTB’nin önerisi olsaydı; Ekrem Karakaya kardeşimizi katleden kişi, hastaneye o silahla giremeyecekti. İnatla değil, paydaşları dinlemekle mükellefiz hepimiz.

“HAYDİ GİTTİ BAKALIM ARTIK EKREM KARAKAYA’YI GERİ GETİR”

Fahrettin Koca, vazifesini düzgün pasın diye takviye verilen, ufak tefek yanlışlarının üzerine çok gidilmeyen Fahrettin Koca; ‘pandemi bitti’ dedi, bitmedi. Çok büyük bir tehlike önümüzde, onun ve grubunun gevşekliğinden… Pandemi bitti dedi ve içinden bir canavar çıktı. Genel Liderimiz diyor ki, ‘Erdoğan gör yarattığın iklimi’ diyor. ‘Beceriksiz bakanını da al git’ diyor. Zira bir sıhhatte şiddet yasasını Meclis’ten, kendisinin de istediği halde geçirtememiş. Neden? Tek adam rejimi var. Alt tarafta marifet yok, üst tarafta vicdan yok. Fahrettin Koca diyor ki ‘üzülür üzere görünemez miymiş, sanki Kemal Beyefendi.’ Hadsizliğin bu kadarı. Sen evvel kusurunla, ayıbınla, günahınla otur be adam. Artık susma vakti. Sarayın talimatına direnemeyip, teslim olan adam; ‘sen üzüntünü beyan etseydin.’ Kemal Bey’in kederinin yüzde 1’ini hissetsen, şu tek adam rejiminde bunlara alet olmaz, ya direnir ya istifa edersin. ‘Yazıklar olsun sizin verdiğiniz vazifeye de affımı da istemiyorum, istifa ediyorum’ dersin. Bugün istifa et, yarın gerinde duralım. Lakin tek adam rejiminin atanmış piyonu… Tek başına sağlıkçıya artırım açıklayamıyorsun, fırça yiyorsun. Bu AK Parti iktidarı, hele hele bu tek adam rejimi, sıhhat işçilerine güzel gelmiyor, hekimlere güzel gelmiyor, bayanlara âlâ gelmiyor, çocuklara yeterli gelmiyor. Daha çok bayan öldürülüyor. Daha çok çocuk istismara uğruyor. Daha çok tabip öldürülüyor. Daha çok sıhhat işçisi öldürülüyor. Ne bela bir şeydir. Düşün artık milletin yakasından. Düşün. Bu nasıl bir bela? Son 3 yıldır 4 yıldır, kuru bir inat uğrunda mevte sürüklenenler…

Hekimlerle ilgili sorunda akılda kalan nedir? İki söz Recep Tayyip Erdoğan’dan, ‘giderlerse gitsinler.’ Haydi gitti bakalım artık Ekrem Karakaya, getir geri. ‘Giderlerse gitsinler’ dedin, gitti Ekrem, getir geri. Bir acayip kibir, bir acayip özgüven. Yok şu kadar seçim kazanırmış, Ekrem’i kaybettikten sonra kazandığın seçim neyine müellif? Buradan milletimize davet yapıyoruz. Sıhhat işçilerine şiddeti durduracak mıyız? Katliamları durduracak mıyız? Vefatları durduracak mıyız? Evvel bu AK Parti iktidarını yollayacağız. Bunlar gidince düzelecek her şey. Doğrusunu söyleyeni dinlemeyen, her şeye siyasi bakan, daima torpille iş yapan, liyakat değil sadakat bakan, illa kendi üzere bıyığı olsun illa kendi üzere düşünsün, kendi üzere yaşasın deyip; bu husustaki bütün birikimleri reddeden bu maharetsiz adamlar gitmeden bu işler düzelmeyecek. Bir tane sorumlu var, Recep Tayyip Erdoğan. Fahrettin Koca, onun sıhhat alanında atadığı memurudur, zabitidir, zabıtasıdır. Milletin yakasındaki tek adam rejiminden kurtulmaktan öbür deva yoktur.

“LAFINI AĞZININ İÇİNE TIKIYORUZ”

Konya Valisi’nin dün yaşananlar için ‘sağlıkta şiddet diye açıklanamaz’ lafını da bu türlü ağzının içine tıkıyoruz. Daha denecek bir şey yok buna. Gitsin bir köşede otursun, 50 yıl sonra utanacak bu laftan. Bu sıhhatte şiddet değil, ne sıhhatte şiddet?

“RECEP TAYYİP ERDOĞAN, ARTIK İÇİNDE BULUNDUĞU ÇARESİZLİĞİ GİZLEYEMİYOR”

Dün akşam Recep Tayyip Erdoğan, eski belediye liderlerini topladı. İçinde bulunduğu çaresizliği artık gizleyemiyor. Daha doğrusu gizlemeye çalışıyor. Dönüyor belediye liderlerine diyor ki ‘hanenizde şahsımın temsilcisi olun.’ Eski belediye liderlerinin ailelerinden dahi oy alamadığını, orada bile kendisine karşı oy verecek kimsenin kalmadığını söylüyor. ‘Geçmişten münasebet var’ diyor. ‘Birlikte misyon yaptık’ diyor. ‘Ailenizdeki temsilcim olun’ diyor. Bakın beldenizdeki, ilçenizdeki, ilinizdeki dese, geçmişte kıymetli vazife yapmış bir şahıstan ‘ya orada beni takviye verin’ dese anlayacağım. Aileniz ne? Evvelki periyot belediye lideri ailesinde Tayyip Erdoğan’a oy veren yok, durum bu. Bu itirafı öncelikle not ediyoruz. Sonra sonrası tam bir felaket. ‘Türkiye işgale uğrarsa düşmanı çiçekle karşılayacak bir güruh’, muhalefetten bizlerden bahsediyor. Diyor ki, ‘düşmanı bunlar çiçekle karşılar.’ Bir sefer güruh dediği; ‘değersiz, aşağı görülen, küçümsenen topluluk’ demektir. Yani muhalefeti aşağı gördüğünü, küçümsediğini ve kıymetsiz gördüğünü itiraf ediyor. Yani siyasi rakiplerine ‘güruh’ demek fakat Recep Tayyip Erdoğan’a yakışır. Ve diyor ki biz bunları diyor manda ve himayeyi 100 yıl evvel istemelerinden biliriz. Tövbeler olsun. Yazıklar olsun. Manda ve himayeyi, Atatürk’ün liderliğinde toplanan Erzurum Kongresi’nde birinci olarak, sonra da Sivas Kongresi’nde reddettik de siz ne vakit bizim yanımıza geçtiniz?

“BU KADAR PALAVRAYLA DOLANLA…”

 Anadolu Rumeli ve Müdafaa-i Hukuk Cemiyetleri, Cumhuriyet Halk Fırkası, Cumhuriyet Halk Partisi; biz buradayız. Siz karşımızdasınız. Ne vakittir yanımıza geçtiniz bilemiyoruz. FETÖ üzere kıvrak karşıya geçiyor. Gelmeyin kardeşim. Bu kadar palavrayla, bu kadar dolanla, bu kadar iftirayla, bu kadar küfürle; cumhuriyetin kurucu partisine, kurucu iradesine, onun yanına gelmeyin, kaldığınız yerde kalın. Mevcut yerinizi koruyun. Biz buradayız. Millet kimi göndereceğini biliyor zira.

“AK PARTİ’NİN NASIL KUL HAKKI YEDİĞİNİN YARGI ÖNÜNDE İSPATIDIR”

Milli Eğitim’in önünde ağlayan, isyan eden, ‘benim imtihanım uygundu, genel kültürüm tamdı, soruları bildim, beni niçin elediler’ diye isyan eden arkadaşlara, mahkemeler ‘haklısınız arkadaşlar’ dedi. Kemal Bey’in oraya gidip ‘bu işin peşini bırakmam’ demesi, ‘siz mahkemelere başvurun, biz arkanızdayız’ demesi, bu arkadaşların aldığı mahkeme kararları; AK Parti iktidarının 20 yılın sonunda bir yerlerdeki torpil listelerinde yer alamayan memleket evlatlarının nasıl haksızlığa tabi tutulduğunu, AK Parti’nin nasıl vicdanının kuruduğunu ve nasıl kul hakkı yediğinin yargı önünde ispatıdır. Takip etmeye devam edeceğiz. Ayrıyeten önümüzdeki günlerde 20 bin öğretmen ataması var. Bu sorunun bu halde cereyanına müsaade vermemek için takipçisi olacağız.

“KOSKOCA SİLAHLI KUVVETLERE HAKARET”

TSK Atatürk Araştırma Eğitim Merkezi Yönetmeliği… 1999’da yürürlüğe girmiş. Genelkurmay Başkanlığı’na bağlı Atatürk Araştırma Eğitim kurulmasını öngörüyor. Atatürkçülük, inkılap tarihi bahislerinde yayınlar yapar, eğitimler verir. 2017 yılından beri bir tek kitap basmamış. Kendisine kanunla verilen vazifesi yerine getirmiyor. Nerede? Genelkurmay Başkanı’nın buyruğunda. Genelkurmay Lideri Yaşar Güler kime bağlı? Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar’a. Hulusi Akar, Genelkurmay Lideri iken Yaşar Güler yardımcısıydı. Yani ne yaşandıysa daima bir arada yaşadılar. Bu ayrılmaz ikili şu anda duruyor. Bir Genelkurmay Lideri ki yaşı dolduğu halde beş yıl daha bir yıl bir yıl bir yıl uzatarak bundan devam etme kararı. Neden? Terörle çabadaki deneyim, münasebet. Kanun çıkardılar bununla ilgili buradan. Mevcut kuvvet kumandanlarına, gerisinden gelenlere, koskoca silahlı kuvvetlere hakaret. Çok lazımmış üzere beş yıl boyunca daha misyon yapmayla ilgili bir kanun. Allah’tan süreyi kısaltma milletin elinde. Bu ordu, ne Hulusi Akar’dan ne de Yaşar Güler’den ibarettir.

“CEBİNİZDEN HER AY PARA ÇALINIYOR”

Ekonomi Bakanı, ‘büyümenin tabana ve tüm vatandaşlarımıza yayılmasına kıymet veriyoruz’ dedi. Büyümenin tabana yayılması demek; toplumun fakir kesitlerinin daha güçlü, güçlü bölümlerinin daha makul servetlerine sahip olmasıyla olabilir. Sayın Bakan, sen Ali Cengiz oyunuyla öğretmenin 200 lirasına göz dikmiş adamsın, onu bir defa daha gündeme getirelim. Enflasyon yüzde 7 buçuk birinci yıl artırımı, birinci 6 ay artırımı yüzde buçuk. Enflasyon farklı vereceksin. Fark 34. Buna ikinci yarı artırımı uygulayıp verse ne olacak? Ne yapıyor? O farkı yapmadan evvel enflasyona yüzde 7 buçuk ıskonto uyguluyor. Bu türlü yapınca her öğretmenden 222 lira parayı, polisten baş komiserden hemşireden hekimden, genel müdürden 970 lirayla 185 lira ortasında her çalışanın cebinden para çalıyorlar. İmzayı atan sendikanın liderine dünden beri davet yapıyorum. Maaşlar yarın dağıtılacak haberiniz olsun. Cebinizden en az 200 lira, genel müdürden 950, en düşük olandan 200 lira olmak üzere her ay para çalınıyor. Sen kesicilerin peşinde koşan polisin cebinden 300 liraya yakın para çalıyorlar. Bütün her devlet memurlarımıza şikayet ediyoruz. Ali Cengiz oyunuyla cebinizden el çabukluğu beceri ile para çalıyorlar. İşin berbatı bunları yakalayacak polisi sözünü alacak amiri hatta yargılayacak savcının ceza verecek hakimin de cebinden çalıyorlar… Fakat Sayın Nebati ‘biz büyümeyi tabana yaydık, ondan fark edemiyorsunuz’ diyor. Neremiz büyüyor? Fiyatlar büyüyor, döviz kuru büyüyor, ithalat büyüyor, dış ticaret açığı büyüyor, cari süreçler açığı büyüyor, devletin borcu büyüyor, devletin faiz yükü büyüyor. Türkiye’nin riski büyüyor, vatandaşın bankalara borcu büyüyor, işsizlik büyüyor.

“BU TERTİBİN PATLADIĞINI ONLAR DA GÖRÜYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘kimseyi aç açıkta bırakmadık’, ‘şubat mart aylarında enflasyonu denetim altına almış olarak yolumuza devam edeceğiz’ demiş. Bunu geçen sene bu mart için de söylüyordu. Bu haziran için de söylüyordu. Lakin Bakan Nebati ‘enflasyonu denetim altına aldık, aralıktan sonra sayılar düşmeye başlayacak’ dedi. Üç gün sonra Recep Tayyip Erdoğan gelecek sene mart nisanı işaret etmeye başladı. Bu sistemin bir yerden sonra patladığını onlar da biliyor.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.