CHP’li Haluk Pekşen’den sığınmacı sorunu değerlendirmesi: En sorunluları Türkiye alıyor

Eski CHP Trabzon Milletvekili avukat Haluk Pekşen, Tele1’de Tuncay Mollaveisoğlu’nun sunduğu “Anında Manşet” programında sığınmacı sorunu ile ilgili çarpıcı değerlendirmeler yaptı.

Sığınmacı akını ile ilgili Roma İmparatorluğu’ndan örnek veren Pekşen, “Roma, 2 bin 500 yıl evvel cumhuriyet ile yönetiliyordu. Roma vatandaşları inançtaydı. Mülkiyet, temel insan hakları üzere haklara sahiptiler. Bu nedenle Roma’ya göçler başladı. Sığınmacıların ülkeye gelmesiyle evvel güvenlik sorunu ortaya çıktı ve güvenliği sağlamak için vergiler artırıldı, asker alımı yapıldı. Güvenliği sağlamakla sorumlu Sezar, bir yandan sığınmacılara iş vererek başka yandan güvenlik korkusunu büyüterek kendine bağlı bir ordu yarattı. Güvenlik vergisi her geçen gün arttı. Bir mühlet sonra Roma’nın askerleri, Sezar’ın askerlerine dönüştü” dedi.

Pekşen, 30 yıl evvel Pakistan ve Hindistan ortasında yaşanan rekabetin Pakistan’a göçün akabinde nasıl değiştiğini de anlattı; “30 yıl evvel Pakistan ve Hindistan ortasında dayanılmaz bir rekabet vardı. Pakistan birtakım işlerde, Hindistan kimi işlerde öndeydi. Lakin Pakistan, Afganistan’dan 4.5 milyon sığınmacı aldı. Ve o sığınmacılar yani Taliban ülkeyi kısa vakitte teslim aldı. Bugün Pakistan neredeyse Afganistan’la tıpkı siyasal sistemin boyunduruğu altında. Hindistan ile mukayese edilemeyecek kadar çağdışı ve ilkel bir ülke” dedi.

“KAOSA SOKMA İHTİMALİ”

Avrupa’nın Türkiye’den yalnızca yetişmiş ve yeterli eğitimli bireyleri aldığını söyleyen Pekşen, “Almanya, bizim hekimlerimizi alıyor. Bizim mühendislerimizi alıyor. Orta eleman, teknik elemanları alıyorlar. İngiltere, Türkiye’den harikulade derecede insan alıyor. Türkiye’yi soyup soğana çeviren AKP’li milyarderleri alıyor. Hollanda, bizim bütün savunma sanayi şirketlerimizde son derece yetenekli mühendislerimizi, bilişim, bilgisayar uzmanlarımızı alıyor. Türkiye ise dünyanın en sorunlu insanlarını sığınmacı olarak alıyor. Suriye’deki sığınmacı diyelim, savaştan kaçtı. Pekala, Pakistanlılar neyin sığınmacısı? Bunun gerisindeki münasebet, Türkiye’nin önümüzdeki devirde ekonomik olarak daha da zayıflatılarak kendi içişlerinde mümkün bir kaos sistemi içine sokulması ihtimalidir” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.