Büyükekşi, Onay Olmadan Bıyığını Kesemez!

Skandalın özeti şu: Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında Fenerbahçe ve Galatasaray’a bir ‘Süper Kupa’ maçı oynatamadılar! TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türk futbol tarihine adını böyle yazdırdı.

Formalar ve pankartlar önceden bildirildi

Cuma akşamı henüz takımların sahaya çıkıp çıkmayacağı belli değilken Riyad’taki bir Fenerbahçe yöneticisiyle konuştum. Fenerbahçe’nin -her maçtan önce olduğu gibi- 27 Aralık Salı günü ‘Yurtta Sulh Cihanda Sulh’ pankartını ve futbolcuların ısınırken giyeceği Atatürk resimli formaları TFF’ye bildirdiğini öğrenince bu bilgiyi kamuoyuyla paylaştım. Maçtan bir gün önce Galatasaray’ın da TFF’yi tişörtler konusunda bilgilendirdiği ortaya çıktı. Bu durumda Suudilerin -Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılını kutladığını bildikleri halde- ülkenin en büyük iki kulübünün kurucu liderlerini anmasında bir tuhaflık varmış gibi davranması büyük terbiyesizliktir. Mustafa Kemal Atatürk ne Türkiye’de ne de dünyanın herhangi bir köşesinde ‘siyasi figür’ olarak değerlendirilebilir. Dünya tarihine adını yazdırmış büyük bir liderin anısına karşı bu hadsizliği yapanların topraklarında Fenerbahçe’nin ve Galatasaray’ın top koşturması mümkün değildir. Ne mutlu bize ki takımlarımız bu rezalete sessiz kalmadılar.

Sorumluluğu kulüplere yıkma çabası

ByLock iddiaları Yeni Şafak’ta

Birkaç saat sonra Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum, organizasyonun asıl sorumlularının TFF ve kulüp yönetimleri olduğunu dikkat çektiği sosyal medya paylaşımında, ”Sürecin asli kusurlusu olanlar, üstelik olaylardan sonraki ortak açıklamalarında ev sahibi ülkeye teşekkür edip sonra da ev sahibi ülkenin protokolün dışında kalan konulardaki negatif tutumlarına dayanarak kahramanlık gösterisi yapamaz” dedi. Aynı dakikalarda iktidara yakın gazetelerden Yeni Şafak’ın haberinde Mehmet Büyükekşi hakkındaki ByLock iddialarına yer verildi ve “Türk futbol kamuoyu Büyükekşi’nin istifasını talep ediyor” diye yazıldı. Hemen ardında da Büyükekşi’nin istifasının istendiğine dair söylentiler sosyal medyada yayılmaya başladı.

Tribünlerin tepkisi nasıl olacak?

Akşam geç saatlerde ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, Necip Fazıl Ödülleri töreninde sessizliğini bozdu ama net bir tavır sergilemedi. Erdoğan, “Gazi Mustafa Kemal, bu ülkenin banisidir. Türkiye’nin onurunu, haysiyetini nasıl savunduğumuzu tüm dünya çok iyi biliyor. Bu konuda yapılması gereken ne varsa onu yapmaktan çekinmedik, çekinmeyiz” dedi. İktidar şimdilik konuyu soğutmaya çalışsa da tribünler bu olayı kolay kolay unutmayacaktır. Haftaya ligin ikinci yarısı başlayacak. Bakalım Mehmet Büyükekşi, ikinci yarıyı koltuğundan izleyebilecek mi? Elbette bu soru bir istifa beklentisinden kaynaklanmıyor. Önceki akşam Halk TV’de de söylediğim gibi Büyükekşi, onay olmadan bıyığını bile kesemez!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir