Brezilya’daki sel ve toprak kaymaları: Can kaybı 126’ya yükseldi

Brezilya’nın kuzeydoğusundaki Pernambuco eyaletinde 25 Mayıs gününden itibaren tesirli olan şiddetli yağışlar nedeniyle meydana gelen sel ve toprak kaymaları felaketinde can kaybı artmaya devam ediyor. Brezilya hükümeti tarafından yapılan açıklamada, felaketlerde kaybolan bireylerin bulunması için yürütülen arama kurtarma çalışmaları sonucunda şu ana kadar 126 kişinin cansız vücuduna ulaşıldığı ve 2 kişinin ise hala kayıp olduğu bildirildi.

Açıklamada, 9 bin 302 kişinin evsiz kaldığı tabir edilerek, kayıp olan 2 kişiyi arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği belirtildi. Paulista kentinde ise sel sularında kaybolan 1 kişi için bölgeye Brezilya Donanması’ndan dalgıçların gönderildiği aktarıldı.

Pernambuco eyalet yetkilileri, felaketin başta Recife kenti olmak üzere toplam 51 kentte tahribata yol açtığını, 31 kentte ise harika hal ilan edildiğini bildirirken, evsiz kalan vatandaşlar için eyalet genelinde toplam 111 barınağın kurulduğunu açıkladı.

Öte yandan yaşanan felaketler Pernambuco eyaletinde son 56 yılın en büyük felaketi olarak kayıtlara geçti. Eyalette daha evvel 30 Mayıs 1966 tarihinde sel felaketi yaşanmış 175 kişi hayatını kaybetmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.