Bitcoin Yüzmilyonları Sildi! Bu Olay Çöküşü Derinleştirebilir!

Dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) keskin bir düşüş yaşadı ve iki ayın en düşük değerine ulaştı. Diğer kripto para birimleri de sert çöküş gördü. Bu gerilemenin kaynağı olarak dün SVB Financial Group’un tahvil pozisyonunu zararla kapatması ve şirketin hisselerinin yüzde 60’lık bir düşüş yaşaması gösterildi. Bunun dışında, FED Başkanı Jerome Powell’ın en son konuşmalarının piyasadaki etkisi devam ediyor gibi duruyor. Bugün ise ABD’de önemli veriler açıklanacak. Bu gelişmenin de piyasayı etkilemesi beklenmekte. İşte detaylar…

Bitcoin, iki aydır ilk kez bu seviyelerde

10 Mart’ta Bitcoin, yaklaşık iki aydır ilk kez 20.000 doların altına düşerek 19.918 doları gördü. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere ABD Merkez Bankası’nın (FED) şahin duruşu kripto piyasasını etkiledi ve traderlar ve yatırımcılar arasında belirsizliğe neden oldu. ABD’de enflasyona yönelik içgörü sağlayan veriler bir süredir beklentilerin üzerinde geliyor. Bu da FED’in enflasyonu azaltma çalışmalarını engelliyor. Bu durum da faiz artışlarına neden oluyor.

Ayrıca, son hükümet baskıları kripto para piyasasındaki düşüşe daha fazla katkıda bulunarak sektörün pozitif ivme kazanmasını zorlaştırdı. Küresel kripto para piyasası, çeşitli kripto para birimlerinin önemli kayıplar yaşamasıyla birlikte bir gerileme yaşıyor. Yatırımcı güveni, küresel bir ayı piyasasına katkıda bulunan, yaklaşan faiz oranı artışları ve düzenleyici belirsizlikle ilgili endişeler tarafından baskı altına alındı. Bitcoin’de son 24 saatte tasfiye olan uzun pozisyonların değeri 309 milyon dolar seviyesindeydi. Toplamda 94 binin üzerinde trader tasfiye yaşadı.

Aynı şekilde Ethereum, Litecoin, Aptos, Filecoin, XRP gibi coin’lerde de birçok uzun pozisyonun tasfiyesi yaşandı. Zira Bitcoin’in yanı sıra Ethereum, BNB, XRP, ADA, MATIC, Dogecoin, Solana, Polkadot gibi en büyük kripto para birimleri de düşüş yaşıyor. Piyasa değeri ile ilk 10 kripto paraya bakarsak, en az düşüşü ADA, yüzde 2.6’lık bir kayıp ile yaşadı. BTC dışında en fazla gerileyen coin’ler ise yüzde 8’lik düşüşleriyle DOGE ve SOL oldu. Kripto para birimlerindeki toplu düşüş, 1.1 trilyon dolarlık toplam piyasa değerini 890 milyar dolar seviyelerine itti.

Bugün ABD verileri açıklanacak

Fed Başkanı Jerome Powell’ın son dönemde yaptığı açıklamaların piyasa belirsizliğini artırdığını belirtmekte fayda var. Powell’ın olası faiz oranı artışlarına ilişkin şahin duruşu, bunun kripto para birimi sektörü üzerindeki potansiyel etkisine ilişkin korkuları ateşledi. Ayrıca, Paxos ve Binance gibi büyük oyunculara yönelik son düzenleyici eylemler ve SEC’in merkezi staking üzerindeki baskıları, kripto pazarındaki olumsuz havayı artırdı. Bu, tarihsel olarak endüstri için tartışmalı bir konu olan kripto para birimleri için düzenleyici ortam etrafındaki belirsizliği artırdı.

Öte yandan, güçlenen ABD doları, kripto para piyasası üzerinde olumsuz baskı uygulayan bir başka faktör oldu. Fed Başkanı Jerome Powell’ın enflasyonu kontrol altına almak için olası faiz artırımına ilişkin son açıklamaları piyasa duyarlılığına hakim olurken, ABD’nin para birimi desteklendi. Sonuç olarak, dolar önemli para birimleri karşısında yükseldi. Bu nedenle, ABD dolarındaki yükseliş eğilimi kripto para piyasasını da etkileyerek Bitcoin ve diğer kripto para birimlerindeki son kayıplara katkıda bulundu.

ABD doları güçlü olduğunda, yatırımcılar fonlarını kripto para birimleri gibi daha riskli yatırımlardan güvenli liman varlıklarına aktarma eğilimindedir. Powell’ın açıklamaları traderlar ve yatırımcılar arasında belirsizlik yarattığından, genel piyasa hissiyatı temkinli. Bugün, Türkiye saati ile 16.30’da ABD’de tarım dışı istihdam verileri açıklanacak. Bu verilerde beklenti 205.000’lik artış yönünde. Yine 16.30’da işsizlik oranı da açıklanacak. Bu gelişmelerin piyasadaki düşüşü derinleştirmesi veya yükselişi tetiklemesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir