Bilim insanları uyardı: Tuvalet alışkanlığı kansere neden olabilir

İngiltere’de uzmanlar, tuvalete yanlış halde oturmanın kanser riskini artırabileceğini ortaya koydu.

İngiltere’de sıhhat yayınları ve araştırmaları yapan, AB tarafından da desteklenen Dr. Fox Online Pharmacy’den tabip Deborah Lee, tuvalet nizamı ve kanser ilişkisi ortasında bir ilişki olduğunu son yaptıkları araştırmalar ile doğrulandığını duyurdu.

İngiliz uzmanlar, tuvalete yanlış formda oturmanın kanser riskini artırabildiğini ortaya çıkardı.

Yapılan araştırmalarda, bilhassa son periyotta bağırsak kanserinin Batı ülkelerinde giderek daha yaygın hale geldiği vurgulanırken, farklı risk faktörleri bulunduğuna dikkat çekildi. Bilhassa husus bağırsak kanseri olduğunda, fizikî hareketsizlik ve çok kilonun hastalığın iki ana nedeni olduğu vurgulandı.

‘OTURMAK ÇÖMELMEKTEN DAHA ÇOK KABIZLIĞA NEDEN OLDUĞU İÇİN…’

Fox Online Pharmacy’den Hekim Deborah Lee, çok sayıda epidemiyolojik çalışmanın kronik kabızlığın bağırsak kanseri için değerli bir risk faktörü olduğuna işaret ettiğini açıkladı.

Dahası, bağırsak kanseri olaylarının yüzde 63’ü şaşırtan bir biçimde Batı ülkelerinde ağırlaştığı belirtildi. Hekim Lee, “Bir teori, Batılıların bağırsaklarını boşaltmak için tuvalete oturdukları, meğer gelişmekte olan ülkelerde yalnızca çömelmenin çok daha yaygın olduğu olabilir” dedi.

Dr Lee, “Oturmak, çömelmekten daha fazla kabızlığa neden olur.” tabirlerinde bulundu.

İngiliz uzman, çömelmenin tuvalet yapmak için gerçek konum olduğunu belirtirken, “Birincisi, yerçekiminin işin birçoklarını yapmasına müsaade veriyor. Çömeldiğinizde, gövdenin doğal yükü kaseye sıkışır, bu da daha az ıkınmaya muhtaçlık olduğu manasına gelir.” dedi.

Çömelme, ileoçekal valfin (ince bağırsak ile kalın bağırsak ortasındaki valf) doğal olarak kendini kapatmasına müsaade verirken, oturmak düzgün kapanmasını pürüzler ve dışkıyı başarılı bir formda geçirmek için gerekli iç bağırsak basıncını elde etmeyi zorlaştırır.

Tabip Lee, kasık kemiğine bağlı kas kemiği olan puborektalisin bu nedenle çömelme sırasında daha güzel gevşeyebildiğini açıkladı. Bu durumun, kanser hastalığı ile teması olabileceğinin altını çizdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.