Beyaz eşyacılar ihracatla ayakta duruyor

Türkiye’nin dünyadaki en değerli üretim güçlerinden olan beyaz eşya dalında kan kaybı devam ederken, birinci 5 ayda şirketler ihracatla ayakta kaldı.

Türkiye Beyaz Eşya sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) üyelerinin 6 ana eserde iç satışları geçen yılın birinci beş ayı ile kıyaslandığında yüzde 9 oranında düşerken üretimde ise yüzde 5’lik bir kayıp yaşandı.

HAMMADDE UYARISI

Bu devirde kesimin ihracat ve iç satış toplamı ise bir evvelki yıla nazaran yüzde 1’lik bir gerileme kaydetti. Dalın üretiminin yüzde 75’inin ihraç edildiğini vurgulayan TÜRKBESD Lideri Can Dinçer, bu periyotta ihracatın yüzde 2 oranında arttığını belirterek, “Rekabetçi gücümüzü korumak için hammadde tedarik kanallarımızı çeşitlendirmemiz kritik değere sahip. Ticaret Bakanlığı’nın Avrupa Birliği ve Kore menşeli kimi sıcak sac eserleri için başlattığı soruşturma kapsamında anti damping vergisini değerlendirmesi kesimimiz açısından dert verici bir gelişme olarak gündemimizdeki yerini koruyor” değerlendirmesini yaptı. Başka taraftan yalnızca mayıs ayı bilgilerine bakıldığında ise bölüm, ihracatta yüzde 6, üretimde ise yüzde 9’luk kayıp yaşadı.

TÜRKBESD Lideri Can Dinçer

İthalatta da büyük düşüş

TÜRKBESD datalarına bakıldığında 6 ana eserde üretim birinci 5 ayda 14.4 milyon adetten 13.6 milyona düşerken, iç satışlar 3.8 milyondan 3.4 milyona düştü. İhracatta ise 10.5 milyondan 10.7 milyona çıkan adetlerle yüzde 2’lik bir sembolik artış yaşansa da birinci 5 ayın en olumlu verisi oldu. Bu devirde ithalat verisi ise 310 bin adetten 126 bin adede düşerek ekonomik konjonktürün de tesiri ile yüzde 59’luk düşüş kaydetti.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.