Bakan Nebati’den davalık olduğu akrabasına ‘soyadını değiştir’ teklifi

ANKARA – Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile baba tarafından kuzeninin oğlu olan akrabası Kenan Nebati ortasında yıllardır süren hasımlık birçok sefer yargıya intikal etti. “Bakan Nebati’nin nüfuzunu kullanmak” ve “hakaret” nedeniyle suçlanıp cezalar alan Kenan Nebati’nin Meclis’e girişine geçmişte yasak getirildi.

Bakan Nebati’nin yaşananların akabinde avukatı aracılığıyla soyadını değiştirmesi teklifinde bulunduğunu söyleyen Kenan Nebati, “Versinler benim ziyanımı ben soyadımı değiştiririm. Ancak ben soyadımdan mutluyum. Şayet rahatsız oluyorsa Bakan kendi soyadını değiştirsin” dedi.

NEBATİLER ORTASINDA HASIMLIK 2013 YILINDA BAŞLADI

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile akrabası Kenan Nebati ortasındaki hasımlık yaklaşık 15 yıl önceye uzanıyor. Periyodun AK Parti İstanbul Milletvekili olan Nureddin Nebati, 2013 yılında Kenan Nebati’nin Meclis’e girişine dilekçe vererek yasak koydurttu. Kenan Nebati ise TBMM Dilekçe Komisyonu’na başvurarak Meclis’e giriş yasağının kaldırılmasını talep etti. Nureddin Nebati ise bu devirde akrabasının Meclis’e girişinin engellenmesi adımını “Nüfuzumu kullanmaya çalışıyor” sözleriyle açıkladı.

Bakan Nebati ile akrabası Kenan Nebati ortasındaki hasımlık bu tarihten sonra yargıya da intikal etti. Kenan Nebati hakkında “dolandırıcılık” suçlamasıyla açılan iki davada Bakan Nebati de müşteki (şikâyetçi) sıfatıyla yer aldı. Nureddin Nebati’nin ismini kullandığı ve dolandırıcılık yaptığı argümanıyla yargılanan Kenan Nebati, iki farklı davada toplam 7 yıl cezaya çarptırıldı ve mahpusa girdi.

BERAT ALBAYRAK’I ARAMAYA ÇALIŞTI

Açık cezaevinden bir haftalık müsaadeye çıkan Kenan Nebati 2019 yılında, o devirde Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı olarak misyon yapan Nureddin Nebati ile ortalarındaki sorunun çözülmesi için Berat Albayrak’ı aramaya çalıştı. Bakanlığın santral numarasını arayan ve burada yetkililerle konuşan Kenan Nebati, Albayrak’ın “barışı” sağlamasını talep ettiğini söyledi. Lakin bu görüşmenin akabinde Kenan Nebati hakkında “hakaret” suçlamasıyla dava açıldı ve 2 ay mahpus cezası aldı.

‘FETÖ’ SUÇLAMASI TAKİPSİZLİKLE SONUÇLANDI

Kenan Nebati 2018 tarihinde İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak Nureddin Nebati hakkında “FETÖ üyesi olduğu” argümanıyla cürüm duyurusunda bulundu. Kenan Nebati’nin Nureddin Nebati hakkındaki cürüm duyurusu kovuşturmaya yer olmadığı kararıyla sonuçlandı.

KENAN NEBATİ’YE HAKARETTEN MAHPUS CEZASI

Nureddin Nebati’nin Hazine ve Maliye Bakanı olmasının akabinde geçmişte Fethullah Gülen ile çekilen fotoğrafı yine gündeme geldi. Kenan Nebati’nin toplumsal medya hesabından bu fotoğraf “Ekonomi hainlerin elinde Pensilvanya’ya çalışanlara emanet edilmiş” tabirleriyle paylaşıldı. Bu paylaşımın üzerine Kenan Nebati hakkında “hakaret” suçlamasıyla dava açıldı.

Bakırköy 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Kenan Nebati, kelam konusu içeriği kendisinin paylaşmadığını, ağabeyinin kendine ilişkin toplumsal medya hesabından bu paylaşımı yaptığını söyledi. Savcılık, suçlanan Kenan Nebati’nin kelam konusu paylaşımı yaptığına yönelik kesin kanıtın olmadığını belirterek beraatini talep etti. Savcılığın bu talebine karşılık mahkeme heyeti Mart 2022’de, kamu görevlisine hakaret ettiği gerekçesiyle Kenan Nebati’ye 11 ay 20 gün mahpus cezası verdi. Kenan Nebati kararı istinafa taşıdı.

‘YAŞADIKLARIMI AK PARTİLİLERE ANLATTIM’

Bakan Nureddin Nebati ile akrabası ortasında yaşananlar Cumhurbaşkanlığı’na da taşındı. Bakan Nebati’nin “FETÖ ile irtibatlı olduğunu” öne süren Kenan Nebati CİMER üzerinden şikâyet başvurusu yaptı.

Akrabası Nureddin Nebati ile yaşadığı meselelerin akabinde mevzuyu aile bireylerine de açtığını, Bakan Nebati’nin kardeşlerinden yardım istediğini söyleyen Kenan Nebati, “Ağabeylerini, kardeşlerini aradım. ‘Araya girin benden ne istiyor? Ben hırsızsam hırsızım. Milletin parasını yemişsem yemişim o benden ne istiyor? Çok utanıyorsa sahip çıksın’ dedim. İnsanları ortaya koyduğum halde ‘kulak asmayın’ diyor. Basında bir şey olduğu vakit ablamı arıyor ve ‘beni rezil etti’ diyor. O vakit beni orta ve ‘derdin nedir’ diye sor” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile fotoğrafını toplumsal medya hesabından yayınlayan Kenan Nebati, bu süreçte çok sayıda AK Partili ile “Arayı bulması için” görüştüğünü söz ederek, “Ben bakanlarla, vekillerle bağlantı kuruyorum. Ben bir yere gittiğimde ardımdan Bakan Nebati beni daima rencide ediyor, ‘Kenan’a kulak asmayın’ diyor. Bu yaşadıklarımı AK Partililere anlattım. Faruk Çelik Çalışma Bakanı’yken ona kadar gittim. ‘Sayın bakanım bu Nureddin Nebati ile bu türlü böyle oldu’ dedim. Faruk Beyefendi, ‘Eee akrabasınız’ dedi. Ben de ‘Ne akrabası bu benimle neden uğraşıyor’ dedim. Barıştıramadı” diye konuştu.

Kenan Nebati, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile fotoğrafını toplumsal medya hesabından yayınladı.


‘ÇOK RAHATSIZ OLUYORSA NUREDDİN NEBATİ SOYADINI DEĞİŞTİRSİN’

Uzun yıllardır akrabası Nureddin Nebati ile yüz yüze görüşmediklerini anlatan Kenan Nebati, Bakan Nebati’nin kendisinden avukatı aracılığıyla “soyadını değiştirmesini teklif” ettiğini söyledi. “Versinler benim ziyanımı ben soyadımı değiştiririm. Ancak ben soyadımdan mutluyum. Şayet rahatsız oluyorsa Bakan kendi soyadını değiştirsin” diyen Kenan Nebati kelamlarını şöyle sürdürdü:
“Beni bugüne kadar cezaevine attırdılar. ‘Adli para cezalarımı, ziyanımı verin ben soyadımı değiştireyim’ dedim. Nureddin Nebati karşıma çıkmıyor. Bir şey olduğu vakit ablamı arıyor. ‘Adımı kullanarak para aldı’ diyor. Nurettin Nebati Somali’ye Afrika’ya yardım edeceğine gelsin bana sahip çıksın. Çok rahatsız oluyorsa Nureddin Nebati soyadını değiştirsin.”

BAKAN NEBATİ HAKKINDA KABAHAT DUYURUSUNDA BULUNACAK

Nureddin Nabati ile uzlaşmak istediğini ancak buna dönük adım göremediğini belirten Kenan Nebati, Bakan Nebati hakkında “görevi berbata kullanma”, “hürriyeti kısıtlama” suçlamalarıyla cürüm duyurusunda bulunacağını söyledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.