Avrasya Tüneli’nden bir ayda 21 bin motosiklet geçti

Bakan Karaismailoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Asya ve Avrupa kıtaları ortasındaki seyahat müddetini 5 dakikaya indiren Avrasya Tüneli’nin 1 Mayıs’tan itibaren motosikletli şoförlere de hizmet vermeye başladığını hatırlattı.

Bir aylık periyotta günlük 704, toplamda ise 21 bin motosiklet şoförünün tünelden geçtiğini aktaran Karaismailoğlu, günde 53 bin aracın Avrasya Tüneli tercih ettiğini, bir aylık periyotta araç geçiş sayısının ise 1 milyon 641 bine ulaştığını belirtti.

Geçen ay en yüksek araç geçişinin 68 bin 755 ile 2 Mayıs’ta gerçekleştiğini kaydeden Karaismailoğlu, açıldığı günden bu yana Avrasya Tüneli ile vakitten, yakıttan ve karbon emisyonundan toplam 10 milyar lira tasarruf sağlandığını bildirdi. Karaismailoğlu, “Özellikle kış devrindeki makus hava şartlarından olumsuz istikamette etkilenen motosiklet kullanıcıları için kıtalararası geçiş alternatifi olması hedeflenen Avrasya Tüneli, motosikletler için 05.00 – 23.59 saatleri ortasındaki gündüz tarifesinde 20,70 lira, 00.00 – 04.59 ortasındaki gece tarifesinde ise 10,35 lira olarak fiyatlandırılmaktadır.” sözlerini kullandı.

Mayısta gece tarifesindeki geçişler yüzde 164 arttı

Avrasya Tüneli’nde 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren gece tarifesinde yüzde 50 indirim uygulanmaya başladığına işaret eden Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Mayısta gece tarifesi kullanılarak yapılan geçişlerin sayısı yüzde 164, gün içi trafikteki hissesi da yüzde 154 artış gösterdi. İki yaka ortası seyahatlerde 1 saate varan vakit tasarrufu pratik bir kısa yol misyonu gören Avrasya Tüneli öbür seçeneklere nazaran yolu 10 kilometre kısaltarak kullanıcılarına vakit yararı sağlarken, yakıt, emisyon ve araç bakım masraflarının da kayda kıymet ölçüde azaltılmasına yardımcı oluyor.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.