Av yasağından sonra tezgahlar boş kaldı, ’sardalya’ yurttaşın vazgeçilmezi oldu

15 Nisan’da 12 mile kadar olan bölgede başlayan av yasağıyla birlikte barbun, gümüş, lagos, lisan balığı üzere çeşitler denizden çıkmazken, öbür balık cinsleri 12 milden sonra milletlerarası avlanma alanında balıkçılar tarafından avlanılıyor. 15 Temmuz’dan itibaren Akdeniz’de avlanma büsbütün yasaklanacakken, yurttaşların vazgeçilmesi sardalya oldu. Akdeniz’in hamsisi olarak isimlendirilen sardalya balığı en çok satılan balıklar ortasında yer alırken, hem omega 3 açısından hem de fiyat manasında ucuz olmasıyla da dikkat çekiyor.

“GÜNLÜK TAZE BALIK BULMADA DERDİMİZ YOK”

Balık satışlarıyla ilgili İHA muhabirine konuşan Mersin Balıkçılar Derneği Lider Yardımcısı Adnan Polat, 15 Nisan itibariyle 12 mile kadar av yasağının başladığını söyledi. 12 milden sonraki avcılığın 15 Temmuz’a kadar devam ettiğini kaydeden Polat, “Önümüzde 10 günlük bir süremiz var. 15 Temmuz’dan sonra büsbütün yasak gelecek. Tabi bu yasak Akdeniz için geçerli olacak zira Ege’de avcılık başlıyor. Bu periyotta bir tek çeşitlilikte azalma oluyor. Tekrar de günlük taze balığı bulmada rastgele bir ıstırabımız yok” diye konuştu.

“VATANDAŞIN EN ÇOK İLGİ DUYDUĞU BALIK SARDALYA”

Şu anda genelde sardalya balığının çıktığının altını çizen Polat, “Sardalya yılın 12 ayı çıkan bir balık. Omega 3 açısında da çok güçlü bir balık. Akdeniz’imizin de en çok ve verimli balığı sardalya. Bunun haricinde şu anda kefal, istavrit, somon balığı, kültür balıklarından çupra, levrek, karides, kalamar çıkıyor. Şu an vatandaşların en çok ilgi duyduğu balık sardalya. Halkımız artık sardalyayı tanıdı. Nitekim balıklar içinde en yararlı balıklardan biri. Ayrıyeten fiyatları da çok uygun. Yaşanılan ekonomik kahırlar içinde öteki eserlerle karşılaştırsanız bu fiyatlar çok uygun. Bir tavuğun kilosu 50-60 lira olmuşken, biz sardalyayı 25-30 liraya veriyoruz. Beşerler 50 liraya 2 kilo balık alıyor ve yararlı, lezzetli balık yeme keyfini yaşıyor. Balık aslında lüks bir yiyecektir fakat fiyatlarımız çok uygun. Öteki balıklara baktığımız vakit da kefal 30 lira, istavrit 35 lira. Burada biz bir de sağlıklı, doğal bir şey satıyoruz. Her yaştan beşerler yiyebiliyor” biçiminde konuştu.

“GÜNLÜK 1 TONDAN 10 TONA KADAR SARDALYA RANDIMANI VAR”

Her gün farklı ölçüde balıkların denizden çıktığına vurgu yapan Polat, “Bizim ağlara en çok sardalya takılıyor. Günlük 1 tondan, 10 tona kadar sardalya randımanı var. Tabi bu havanın, denizin, ayın durumuna nazaran farklılık gösterebiliyor. Bazen az çıkabiliyor lakin bir gün sonra çok ölçüde çıkıyor. Şu an en değerli balık kültür balıkları. Kültür balıkları genelde ihraç edildiği için, doların yükselmesinden kaynaklı iç piyasa da yükseldi. Bu cins balıklarda yüzde 100’e varan artırımlar var. Biz 50-60 liraya aldığımız toptan balığı, şu an 100 liraya alıyoruz. Bunu da 120-130 liraya satmak zorunda kalıyoruz. Deniz balığını tutmak daha güç olmasına karşın ucuz. Halkımız da bunun farkında. O yüzden de zati kültür balıkları yerine, deniz balıklarına yönelmiş durumda” sözlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.