Artırım Haberleri Peş Peşe Geliyor! Doğalgazdan Sonra Elektriğe de Artırım

1 Haziran sabahına artırım haberleri ile uyandık. Birinci artırım haberi Boru Sınırları ile Petrol Taşıma AŞ’den geldi. BOTAŞ konutlarda kullanılan doğal gaza yüzde 30, elektrik santrallarında kullanılan doğal gaza yüzde 16, endüstride kullanılan doğal gaza da yüzde 10 artırım yapıldığını duyurdu. Boru Çizgileri ile Petrol Taşıma AŞ’nin doğal gaz artırım haberinin çabucak sonrasında da Güç Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) elektrik fiyatlarına artırım geldiğini duyurdu. EPDK duyurusuna nazaran elektrik fiyatlarına yüzde 15 ile yüzde 25 ortasında artırım yapıldı.

ELEKTRİK FİYATLARINA 4 YILDA YÜZDE 370 ARTIRIM YAPILDI

Elektrik fiyatlarına 1 Ocak 2022 ‘de yüzde 127 artırım yapılmıştı. Bu vakte kadar yapılan en büyük artırım olan yüzde 127’lik fiyat artışı sonrasında vatandaşlar isyan etmişti. 2018 yılının Ocak ayından 2022 yılının Ocak ayına kadar elektrik fiyatlarına toplam yüzde 370 artırım yapıldı.

DOĞAL GAZ FİYATLARINA DA 1 HAZİRAN’DAN İTİBAREN ARTIRIM GELDİ

BOTAŞ’ın resmi internet sitesinden yapılan duyuru ile doğal gaza yüzde 10 ile yüzde 30 ortasında artırım geldi. Meskenlerde kullanılan doğal gaza yüzde 30 elektrik santrallerinde kullanılan doğal gaza yüzde 16, sanayi tesislerinde kullanılan doğal gaza da yüzde 10 artırım yapıldı.

EKMEĞE EN AZ YÜZDE 53 ARTIRIM GELECEK

Milletlerarası Un Sanayicileri ve Hububatçılar Birliği Avrasya Lideri Dr. Eren Günhan Ulusoy, 31 Mayıs’tan itibaren Türkiye Toprak Mahsulleri Ofisi ile yapılan taahhüdün sona erdiğini ve ekmeklik unun çuvalının 260 liradan 400 liraya çıkacağını açıkladı. Dr. Eren Günhan Ulusoy, açıklamasından sonra yalnızca un fiyatlarındaki artışın ekmek fiyatlarına yansıtılması durumunda dahi en az yüzde 53’lük bir fiyat artışı bekleniyor.

2020 yılından bu güne kadar Türkiye’de besin fiyatlarının yüzde 136 arttığını belirten ekonomistler buğday fiyatlarındaki ve undaki fiyatlarındaki artışın sonuçlarının can yakıcı olabileceğini söz ediyor.

SİGARA FİYATLARINA DA ARTIRIM GELDİ

Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine nazaran sigara fiyatlarına 1 Haziran’dan itaberen artırım geldi. 2022 yılının birinci 5 ayında toplam 8 lira artırım gelen sigara fiyatlarına Özel Tüketim Vergisi ile yüzde 10 artırım geldi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.