Altın Fiyatlarında Tüm Bildiklerinizi Unutun! Kuyumculardan Altın Öngörüsü: Artık Bunu Yapıyorlar

Altın fiyatları ile ilgili tüm bilinenlerin bir kenara atıldığını söz eden kuyumcular altın fiyatlarındaki yükselişten etkilenen vatandaşların alışkanlıklarının da değiştiğini belirtti.

YÜZ YILLIK ALIŞKANLIKLAR BİR ANDA YOK OLDU

Altının kalbinin attığı Kapalıçarşı esnafı son vakitlerde altın fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle düğün dönemi açılsa bile işlerin istenildiği üzere gitmediğini söyledi. “Düğün döneminde en çok, bilezik, kolye üzere altın personelliği de olan eserler satıyorduk artık bu satışlar tarih oldu” diyen kuyumcular vatandaşların yeni alışkanlıklarını açıkladı. Satanken ziyan etmek istemeyen vatandaşların bilezik ve ya kolye üzere eserler yerine artık farklı altın eserlerine yöneldiğini belirten kesim temsilcileri bu yaz çeyrek altın, tam altın ve ya cet altın satışlarının arttığını belirtti.

Altın fiyatlarındaki artış ve enflasyonun yüzde 150’yi geçtiği bir ekonomik ortamda altın bölümünde dikkat çeken değişiklikler yaşanıyor. Bu yaz düğün yapacak olan çiftler altın bilezik, kolye ve ya altın ekipler almak yerine bozdururken daha az ziyan edecekleri daha çok işçiliğe dayanmayan eserlere yöneliyor.

Düğün yapacak olan çiftlerin düğün yaptırdıktan çabucak sonra altınları bozdurduğunu belirten kuyumcular o nedenle düğün hazırlığındaki çiftlerin artık çeyrek altına ve tam altına yöneldiğini tabir etti. Bu yaz evliliğe adım atan çiftlerin artık set almak yerine setin yalnızca kolyesini aldığını açıklayan kuyumcular altın alımında adetler düştüğü üzere altının gramajının da düştüğünü söyledi.

Eskiden 5 bilezik alanlar artık 3 bilezik alıyor, evvelce 20 gram bilezik alanlar artık 10 gram bilezik alıyor diyen kuyumcu Emre Öztürk, vatandaşın düğün bitince satarken ziyan etmemek için tüm alışkanlıklarını değiştirdiini açıkladı. Altın fiyatları daima artarken birde personellik maliyetlerinin de arttığını söyleyen kuyumcu Emre Öztürk, fiyat artışları Kapalıçarşı piyasasını çok süratli bir formda etkiledi dedi. Vatandaşın küçük eserler alarak düğünleri geçiştirmeye çalıştığını tabir eden kuyumcu Emre Öztürk, “Fiyatlarının artması yalnızca eserlerin adetlerinde değil gramajlarında azalmaya neden oluyor” dedi.

YATIRIM YAPMAK İSTEYENLER HANGİ ALTINI TERCİH ETSİN?

Yurtdışında yaşananlarında iç piyasayı çok etkilediğini açıklayan altın bölümünün temsilcileri kuyumcular yatırım yapacak olan vatandaşlara altın fiyatlarının artacağını ve bunu göz önünde bulundurarak yatırım yapacaklarsa ziynet altınları , cet altınları üzere altınları tercih etmesini öneriyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.