Akşener: Madrid’de atılan imza ülkemizin çıkarları ile bağdaşmayan bir ödündür

GÜZEL Parti Genel Lideri Meral Akşener partisinin küme toplantısında konuşuyor.

Akşener’in gündeme ait konuşmasından satır başları şöyle:

“Dün gece AK Parti iktidarının İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik müracaatında yönelik çekincelerini geri çektiğini ve üyeliklerine takviye vereceğini öğrendik. 25 Mayıs’ta yani bundan 1 ay evvel ülkemizin bu mevzuda iki önceliği olduğunu söylemiştik. Bunlardan birincisi Putin’in Rusyası’nın saldırgan dış siyasetine karşı NATO ittifakını olabildiğince güçlendirmektir. İkinci önceliğimiz ise PKK’nın Avrupa topraklarından topyekün bütün ögeleriyle silinip atılmasıydı. Ne var ki dün gece bu çok temel mevzulardaki beklentilerimizi karşılamaktan hayli uzak olduğu görülüyor.

İktidarın İsveç ve Finlandiya nezdinde rastgele bir somut gelişme olmaksızın attığı bu imza maalesef ülkemizin çıkarları ile bağdaşmayan bir ödündür. Zira mutabakat metnine nazaran verilen kelamların tutulması için oluşturulacak üçlü düzenek İsveç ve Finlandiya NATO üyesi olduktan sonra devreye girecek öncesinde değil yani bu sistemin işlememesi durumunda Türkiye elindeki NATO kartını kaybetmiş bir biçimde itirazlarını sürdürmek ve haklı davasını anlatacak muhatap aramak zorunda kalacak.

ÖNEMLİ BİR FIRSAT KAÇIRILMIŞ GÖZÜKÜYOR: Sayın Erdoğan ve arkadaşları açısından aldanma ve aldatılmak sıradan alışkanlıklar olsa da bu durum Türk milleti için kabul edilebilir değildir. İkinci husus ise ülkemizin PKK ile YPG-PYD ortasında kurduğu ilginin mutabakat metninde itinayla birbirinden ayrılmış olmasıdır. Türkiye’nin devlet siyaseti YPG-PYD ve PKK’nın tıpkı olduğu, yani birebir zehirli ağacın kısımları olduğudur. Lakin mutabakat metninin 5. paragrafı PKK terör örgütü olarak görülürken YPG ve PYD Türkiye’ye yönelik ulusal çıkar tehdidi olarak tanımlanıyor. Üstelik İsveç ve Finlandiya terör örgütlerine yapılan finans ve militan iştiraklerini denetleme kelamını verirken yeniden 5. paragrafa işaret ediliyor. PYD ve YPG’yi bunun dışında tutuluyor yani PYD-YPG yönelik mali yardımlar mutabakat kapsamı dışında bırakılmış oluyor. Ezcümle üst perdeden atılan kürsü nutukları her vakit olduğu üzere tekrar müzakere masasında verilen ödünler ile taçlandırılmış üzere gözüküyor ve yeniden ülke çıkarlarımız açısından son derece değerli bir fırsat sayın Erdoğan’ın dış politikayı iç siyasete gereç yapma sevdası uğruna kaçırılmış gözüküyor. DÜZGÜN Parti olarak süreci takip etmeye devam edeceğiz mutabakat masasında atılan geri adımın Sayın Erdoğan ile Joe Biden ortasındaki görüşme yansımalarını da ayrıyeten değerlendireceğiz.

BÖYLE BİR REZALETE İMZA ATMAK BAY KRİZE NASİP OLDU: Dış siyasetteki bu üstün performansının yanında öngörü abidesi ekonomist Sayın Erdoğan inatla başının dikine gitmeye, yaptığı yanlışları da bir türlü kabullenmeye ülkemizdeki ekonomik krizi daha da derinleştirmeye devam ediyor.

Bütçe kanunu enflasyonun 9,8, doların da 9 olmasını öngörüyordu. Bugün enflasyon TÜİK’le bile yüzde 73,5 dolar kuru ise 17 liraya dayandı. Bunlara öngörü değil dilek diyebiliriz. Dünyanın hiçbir yerinde enflasyon 70 puan, kur oranı ise yüzde 100 sapan bir ülke göremezsiniz. Bu türlü bir rezalete imza atmak bay krize nasip oldu.

Bu teklif ek bütçe değil, ikinci bütçe teklifidir. Fatura enflasyon vergisiyle milletimize kesilecek. Bay kriz ve grubunun beceriksizliğini tekrar milletimiz çekecek. Bu türlü bir faturanın enflasyonla boğuşan, artık yalnızca hayatta kalabilen milletimize kesilmesi zulümdür. Kriz o kadar derinleşti ki iktidar için milletin cebine el uzatmak da yetmiyor.

SORUNUN KAYNAĞI KENDİSİ: Geçtiğimiz hafta her zamanki üzere yeniden bir gece yarısı BDDK, şirketlerin kredi kullanımına ait bir karar yayımladı. Bu karara nazaran 15 milyon ve üzeri döviz ve altın cinsi varlık bulunduran şirketler kredi kullanamayacak. Şirketler ya kredi kullanmaktan vazgeçecekler ya da enflasyona direnmekten vazgeçecekler. Şirketler TL’nin her gün daha da eridiği ortamda işleri döndürebilmek için elinde döviz meblağ. Sorunun kaynağı kendisi ancak o kendisini değiştirmek yerine kendisi dışında ne varsa değiştiriyor.

KARAR SERMAYE DENETİMİDİR: Bu karar bir sermaye denetimidir. Bu karar 1989’dan beri var olan sermayenin hür sirkülasyonunu kaldırmaktır. Bu karar ambargodur. Birtakım dış güçler gelip, Türkiye’ye yatırımı engellemeye, ülkemizi döviz krizine sokmaya çalışsalardı bu türlü bir karar alırdı. Bu kararı hükümet aldı. Hakikaten ibretlik. Tam sermaye denetimine gerçek gidiyoruz. Küçük yatırımcısına, vatandaşlarına kumpas kuran, güvenirliğini yitiren bu iktisat idaresinin ülkemize verebilecek hiçbir şeyi kalmamıştır.

BU MİLLETE PARMAK SALLAYAMAZSIN: Muhakkak ki saraydaki lüks gözünü kör etmiş. Sen milletin verdiği yetkiyle oradasın. Senin bu millete ‘Satın dövizleri kredi vermem’ deme üzere bir hakkın yok. Zira Merkez Bankası da bu milletin. Bunların hiçbiri senin babanın malı değil. Bu millete parmak sallayamazsın. Çok dövize sıkıştıysan 500 milyon dolarlık uçağı sat. Bir sefer de sen tasarruf etsen ne olur? Millete dövizini sat diyorsun, milletin sattığı dövizleri yandaşın cebine koyuyorsun. Döviz garantili ihaleleri TL’ye çevir.

Eğer dövize çok sıkıştıysan Nebati Bakan ile birlikte Edi ile Büdü üzere yönettiğiniz ekonomiyi işi ehline bırak. Merkez Bankası’nın misyonunu yapmasına müsaade ver, iktisada burnunu sokma. Sen bunları yapamazsın, o yüzden bir an evvel seçim kararı al biz de kur nasıl düşermiş, faiz nasıl inermiş, enflasyon nasıl tek haneye inermiş sana gösterelim. 20 yıldır alamadığın dersi sana 1 yılda öğretelim.”

SEN SMOOTHY İÇMEYE DEVAM ET: Geçtiğimiz hafta çayın akabinde şekere de artırım geldi. Türk Şeker’in açıkladığı artırım kararıyla birlikte 50 kg’lik şekerin fiyatı 390 liradan 650 liraya, öteki marketlerde 550 liradan 750 liraya çıktı. Demek ki şeker fabrikalarını satar, ithalat yaparız demekle olmuyormuş. Devletin fabrikalarını üç kuruşa satınca iktisatta istikrar kalmıyormuş. Biz seni 4 sene evvel ‘Şeker vatandır’ diye uyarmıştık. Kıskançlığının, Cumhuriyet’e düşmanlığının bugün memleketi getirdiği noktadan keyifli musun, huzurlu musun? Tatlı satan esnafların kaçının iflas edeceğini, kaçının dükkanını kapatacağını düşündün mü? Sen smoothy içmeye devam et.

İLİÇ’TE YAŞANAN FELAKETİN KAPISI YENİDEN 5’Lİ ÇETEYE ÇIKIYOR: Bay kriz ve arkadaşlarının basiretsiz idaresiyle yaşadığımız kriz etraf felaketleriyle de karşımıza çıkıyor. Erzincan İliç’te siyanür sızıntısı hepimizi dehşete düşürdü. Kirliliğin tespiti için bağımsız kurumların yapacağı testlerin sonuçlarını bekliyoruz. Geçen sene heyetimiz bölgeye gitti. Milletvekilimiz soru önergesi verdi. İktidar ikazlarımızı dikkate almadı ve korkulan oldu. Nasıl oluyor da Fırat Irmağı’nın yanı başında siyanürle altın aramaya müsaade veriliyor? Bu kümeler yol ve köprü, güç, maden ihalelerinde var. İliç’te yaşanan felaketin kapısı yeniden 5’li çeteye çıkıyor. Vatan toprağını kupon arazi olarak gören zihniyetin siyanürle altın çıkarılmasına ses etmemesi doğaldır. Bu iktidar doların yeşilini tabiatın yeşiline tercih eden rant iktidarıdır. Bu iktidar bir sömürge valiliği iktidarıdır. Haram, palavra, yolsuzluk sistemidir.” (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.